Vykurovanie, ktoré nie len hreje

1 184

Pred stavbou rodinného domu je jedným z dôležitých rozhodnutí správne zvolená technológia vykurovania. Ide o rozhodnutie, ktoré bude dlhodobo ovplyvňovať rodinný rozpočet, a preto je nutné túto voľbu dôkladne zvážiť. Je potrebné analyzovať výšku vstupných investičných nákladov na zriadenie technológie vykurovania a vypočítať predpokladané náklady za energie pre ňu. Teda je rozdiel či použijete plynový kotol, alebo vykurovanie elektrinou. Záleží to aj od dostupnosti týchto zdrojov vo vašej lokalite.

Analýza a porovnávanie

Porovnanie ročných nákladov na energie v dome na energie závisí od zdroja energie a technológie vykurovania. Okrem nákladov na samotné energie je dôležité pre lepšie porovnanie zahrnúť aj náklady na zriadenie samotného vykurovania, t. j. prvotné investičné náklady. To všetko je veľmi dôležité, pretože vykurovací systém nie je sezónna záležitosť, ktorú si môžete dovoliť meniť každý rok.

Plyn a elektrina

Zo získaného porovnania nákladov na energie vrátane investície do zriadenia a technológie vykurovania rodinného domu si vytvoríte obraz o nasledujúcich možnostiach.

Zemný plyn je najvýhodnejšou voľbou pre väčšinu spotrebiteľov. Druhou takouto voľbou je vykurovanie pomocou elektrického tepelného čerpadla, tento typ vykurovania si však vyžaduje výrazne vyššiu počiatočnú investíciu, pričom musíte počítať s tým, že elektrina v takomto prípade potrebuje aj náhradný zdroj pri náhodnom výpadku. Takéto vykurovanie je vhodné pre podlahové kúrenie, ktoré nezaťažuje interiér veľkými vykurovacími telesami a vytvára moderné priestory.

Porovnanie nákladov potvrdilo skutočnosť, že zemný plyn patrí dlhodobo medzi najhospodárnejšie zdroje energie. Vďaka jeho vlastnostiam, dostupnosti a ohľaduplnosti k životnému prostrediu má všetky predpoklady si udržať dominantnú pozíciu ako zdroj energie pri vykurovaní rodinných domov. S prichádzajúcim ekologickým peletokovým vykurovaním, to však asi nebude mať jednoduché. Zdravá konkurencia má svoje čaro a udržuje ceny na optimálnej úrovni.

1 komentár
  1. Pavol S. hovorí

    -zemný plyn patrí dlhodobo medzi najhospodárnejšie zdroje energie. Vďaka jeho vlastnostiam, dostupnosti a ohľaduplnosti k životnému prostrediu má všetky predpoklady si udržať dominantnú pozíciu ako zdroj energie pri vykurovaní rodinných domov. – toto je pravda, ale cena za vykurovanie domu je trošku menej ekonomická. než som prešiel ku slovakia energy, tak som stále doplácali, ale je pravda, že u nás v ulici kúri plynom snáď každý, ale cena za to je teda poriadne vysoká.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.