Redukovanie odpadu v domácnosti

0 438

Domácnosť vytvára spojením všetkých členov určitú harmóniu a súlad, ktorá zaisťuje pokoj v dome. Udržanie takéhoto stavu so sebou prináša nutnosť zabezpečiť všetko dôležité pre jej fungovanie. Popri takomto konzumnom spôsobe života si ani neuvedomujeme, ako si zaťažujeme ostatné prostredie okolo nás. Výsledkom nerozumného nažívania je v mnohých domácnostiach aj nadmerná tvorba odpadu.

Naozaj by sme si mali uvedomiť, že to nejde do nekonečna a všetok vyprodukovaný odpad sa nám raz vypomstí. Na to, aby sme začali efektívne fungovať musíme poznať základné spôsoby, ako redukovať jeho vznik na minimum.

Niekedy by bolo dobré si vziať príklad z našich starých rodičov, ktorý nemali také možnosti aké sú dnes. Do obchodu chodili s plátenou taškou a sieťovkami, pričom sa za to vôbec nehanbili. Ani v balení potravín sa príliš neplytvalo „umelinami“ ako dnes. Mlieko sa dodávalo v sklenených fľašiach, mäso sa balilo do papieru a dokonca aj chlieb a pečivo sa ukladali do látkových vreciek, ktoré sa dali vždy ľahko vyprať. Podobné je to aj s papierovými vreckovkami, aj keď je to čistý papier, vyprodukovaný odpad vďaka takejto hygiene vie zaplniť nejeden kôš behom pár hodín.

Kde začať s redukciou, inšpirujte sa

Podľa štatistických údajov z Ministerstva životného prostredia stúpol objem vyprodukovaného odpadu na osobu o 17 kg. Z roku 2015 je to 348 kg ročne na jedného obyvateľa. Vieme si predstaviť ako to pôjde ďalej. Moderná doba je v prípade recyklácie ešte len na začiatku a ľudia si iba zvykajú na myšlienku triedenia odpadu a to v mnohých prípadoch len na základe smerníc a noriem.

Niekde začať musíme. Príkladom by mohla byť pani, ktorá už niekoľko rokov testuje so svojou rodinou spôsob šetrnejšieho správania sa k našej planéte a nevytvorí za rok viac odpadu ako 4 litrový pohár. Znie to neuveriteľne, pretože členov v domácnosti má 4 a jedného psa. Pani Bea Johnosonová je asi priekopníkom v tejto oblasti a veľkou inšpiráciou pre nás ostatných.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.