Smelo môžeme povedať, že sme za uplynulé roky veľmi zleniveli. To sa odráža aj na našich záhradkách, kde sa snažíme udržať maximálne trávnik, prípadne nejaké tie trvalky. V niektorých prípadoch dokonca dávame prednosť vydláždenému dvoru pred krásnou zeleňou. Vytrácajú sa však aj stromy, a to najmä tie listnaté.
Väčšina z nás sa tak nechce zaoberať kosením trávy, hrabaním lístia na jeseň a už vôbec nejakou starostlivosťou o rastliny. Volíme tak oveľa jednoduchšie riešenie, no ak ste sa rozhodli pre rodinný dom, treba počítať aj s takýmito prácami. Môžete ich samozrejme obmedziť na nevyhnutné minimum, no záhrada by mala kvitnúť.
V posledných mesiacoch sa však opäť najmä u mladých, dostáva do popredia klasické záhradkárčenie. Láka najmä možnosť dopestovať si vlastné ovocie a zeleninu, ktorá je oveľa chutnejšia, ako tá v obchodoch. Máte tak aj istotu, že sú to skutočné bio potraviny.
Záhrada si teda vyžaduje Vašu starostlivosť, no aj s malými skúsenosťami môžete mať nádhernú záhradku, plnú pestrých farieb aj bohatú úrodu. Nestavajte ďalšiu betónovú džungľu, veď načo ste sa potom sťahovali na vidiek?!
Aby záhrada prekvitala, potrebujú rastliny nielen vodu a slnko, ale aj správne hnojivo. Dnes síce môžete kúpiť rôzne chemické prípravky, no skúste to opäť v bio kvalite. Postačovať Vám bude zastrčené miesto záhrady a kompostér. Aby ste však dosiahli kvalitný kompost musíte dodržiavať určité zásady.
Kompostovať môžeme akýkoľvek biologický odpad, zbavíte sa tak nielen pokosenej trávy, či popadaného lístia, ale aj odpadov z kuchyne. Vhodné sú samozrejme zbytky zeleniny, ovocia, ale napríklad aj vaječné škrupinky. Kompostovať môžete aj drevo, či konáre, no aby sa Vám tento odpad rýchlejšie zúžitkoval, musíte ho podrviť. Do kompostu však nepatria chorobami napadnuté rastliny a plody, pozor tiež dávajte na odkvitnuté kvety burín, smená si totiž môžete prihnojovaním ďalej roznášať po záhradke.
Aby však kompost vznikol potrebuje vzduch. Je preto bežné kompost pravidelne prekopávať, no nápomocný Vám môže byť aj správny kompostér so vzduchovými otvormi. Znakom správne prebiehajúceho procesu je aj vznikajúce teplo, ktoré je cítiť aj v chladnom počasí. Váš kompost však potrebuje aj vodu, preto ho pred dažďom chráňte napríklad len geotextíliou, ktorá zabráni nadmernému premočeniu.
Hotový kompost môžete použiť už na rok, ako ste ho zakladali, no skutočne kvalitný produkt získate po dvoch rokoch. Kompost by mal mať jednotnú štruktúru a mal by sa mierne rozpadať. Nezapácha, ale má vôňu záhradnej zeminy.
Foto By: mjmonty