Údržba záhradného jazierka a všetko, čo k tomu potrebujete

0 816

Jar sa nám oficiálne začala len pred pár dňami, no v niektorých lokalitách na Slovensku klesajú teploty v noci ešte pod bod mrazu. Ak už pomaly začínate so záhradnou údržbou, špeciálnu pozornosť venujte predovšetkým starostlivosti o záhradné jazierko. Býva krásnym spestrením celej záhrady, no pri nesprávnej starostlivosti sa budete môcť pýšiť akurát tak zakaleným jazierkom.

Filtrácia a kúpa štartovacích baktérií

Aby ste sa mohli pochváliť krásnym jazierkom, jazierko potrebujete po zime oživiť. Prebúdza sa nielen príroda, ale aj vaše jazierko. Rozbiehajú sa biologické procesy, voda začína byť čoraz teplejšia. Ak chcete mať pekné čisté jazierko, odporúčame vám hneď na začiatku jari vyčistiť filtráciu a kúpiť si štartovacie baktérie do jazierka, ktoré vaše jazierko po dlhej zime oživia a vyčistia.

Čo keď voda začne zelenať?

Ak sa napriek štartovacím baktériám a vyčisteniu filtrácie začne farba vody meniť na zelenú, určite vás to nepoteší. Treba s tým však rátať a byť na to dobre pripravený. Zelená voda v jazierku dokáže pokaziť náladu a nemôžeme sa čudovať. Každý predsa chce, aby bolo jeho jazierko priezračne čisté a bolo vidno až na dno.

Zelenanie vody v jazierku zapríčiňujú predovšetkým kvitnúce vodné rastlinky. Keďže sú vo fáze kvitnutia, nepotrebujú toľké množstvo výživy a z vody jednoducho prestanú odoberať živiny. Hlavnou príčinou zafarbenia vody je peľ, ktorý obsahuje fosfor. Keďže peľ je bohatý na živiny, jazierko jednoducho nedokáže zvládnuť nápor veľkého množstva živín nachádzajúcich sa v peľových zrnkách a farba vody sa začína meniť na zelenú.

Problémom môžu byť vláknité riasy

Jedná sa o typ rias, ktoré môžu znižovať kvalitu života rýb v jazierku. Premnoženie vláknitých rias v jazierku zapríčiňuje zníženie pH vody a aj obsahu kyslíka, čo nie je moc priaznivá správa vzhľadom na tom, že v jazierku máte aj ryby. Vláknitých rias sa dokážete zbaviť jedine pomocou špeciálnych prípravkoch určených na ničenie vláknitých rias.

Treba však postupovať podľa návodu, aby ste jazierku a rybám žijúcich v ňom neuškodili.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.