Starajte sa o svoj záhradný nábytok

0 834

Drevený nábytok v záhrade je krásny, no nemali by ste sa ním iba kocha. Sem-tam by ste si mali vyhrnúť rukávy a pustiť sa do jeho údržby. Nekupovali ste ho predsa len preto, aby vám vydržal jednu sezónu. Čo by ste mali robiť, aby váš záhradný nábytok vyzeral ako z veľkej učebnice?

Poriadne ho vyčistite

Hoci je patina teraz trendy, životnosť vášmu nábytku nepredĺži. Je na vás, či sa rozhodnete pre štýlovejší nábytok s kratšou životnosťou alebo pre čistejší nábytok s dlhšou životnosťou. Keď ste sa rozhodli pre druhú voľbu, nepoužívajte žiadne agresívne prostriedky – striekanie wapkou, drôtenú kefu či silnú chémiu. Tieto spôsoby by drevo mohli poškodiť. Pripravte si vedro s teplou vodou, pridajte trochu solviny a handričkou alebo špongiou umyte povlak, ktorý sa na nábytku vytvoril.

Nezabudnite ani na kovové časti

Hoci sa staráte o drevený záhradný nábytok, nemali by ste zabudnú ani na kovové časti. Aj tie najmenej dostupné, pretože hrdza sa rada a rýchlo rozširuje. To, čo sa dá, odstráňte drôtenou kefou a natrite to špeciálnym prípravkom proti hrdziam. Tieto kovové časti následne natrite antikoróznou farbou.

Zaceľte praskliny

Praskliny sú nepríjemné na drevenom nábytku, pretože sa cez ne môže dostať dovnútra voda a drevo potom začne zvnútra hniť či práchnivieť. Preto je dôležité, aby ste ich čím skôr zacelili. Najlepšie to docielite s epoxidovou živicou. Keď skončíte s odstraňovaním prasklín, obrúste živicu do roviny s nábytkom.

Natieranie

V prvom rade natrite drevo náterom proti hubám a plesniam. Pre živší vzhľad a vlastnosti dreva, natrite ho špeciálnym olejom na drevo, ktorý vás nábytok rozžiari. Nezabudnite ani na lazúru, ktorá drevo opäť dodá drevu svieži dych a ochráni ho. A je na vás, či sa rozhodnete pre povrchový náter alebo necháte nábytok v prírodnej farbe.

Vyhraďte si deň na údržbu svojho záhradného nábytku, takto mu môžete predĺžiť život aj o niekoľko rokov. Navyše to je veľmi príjemný relax.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.