Dlhé mesiace ste sa starali o svoju záhradku, hýčkali ste ju, vylepšovali každú chybičku, aby ste mali čo najlepšiu úrodu, keď sa zrazu škodce rozhodnú vám to prekaziť. Mravce, slizniaky či vošky. Ako bojovať proti týmto škodcom? Aké sú najúčinnejšie spôsoby ochrany svojej úrody?
Mravce
Hoci vám mravce samé o sebe neplechu v záhrade veľmi nenarobia, horšie je to s mraveniskami. Objaví sa vám v záhrade jedno a postupom času pribudajú ďalšie. Najväčší problém s mraveniskami je ten, že sú na najhorších možných miestach – skalka, pri kompostisku alebo pri chodníčku. Ako je na jlepšie bojovať proti mravcom? Existuje špeciálny insekticídnej kriedy, ktorou nakreslíte čiaru a mravce ňou neprejdú. Okrem toho sú účinné spôsoby aj aromatické rastliny – napríklad zeler, soľ, sušené droždie, ocot či soda bikarbóna.
Vošky
Sú oveľa nepríjemnejším škodcom ako mravce, ktoré veľa neplechy nenarobia. Vošky cicajú šťavu z rastlin. Tým spôsobujú poškodenie listov, výhonkov či kvetov. Vošky sú viditeľné voľným okom, preto je najlepšie zakročiť proti ich škodeniu čo najskôr. Ako na to? Napríklad kvet Kapucínka slúži ako prirodzený lapač vošiek. Okrem špeciálny pesticídnych prípravkov môžete použiť výluhy z tabaku alebo paradajkovej vňate.
Slizniaky
Tieto „slimáky bez domčeka“ zbožňujú vlhké miesta, ukrývajú sa hlavne vo vysokej tráve či pri kompostistkách. Aj kvôli nim je dobre postaviť si svoje kompostisko ďalej od záhonov. Ako škodia? Obžierajú hlavne spodné časti listov a na lov chodia ku večeru. Ako proti nim bojovať? Jednoduchá a účinná je pivová pasca – zakopte menšiu nádobu do zeme pri mieste, kde sa najčastejšie pohybujú slizniaky. Nalejte do nej trochu piva – slizniaky táto voňa priláka, vlezú do nej, no von sa už nedostanú. Okrem pivovej pasce môžete použiť rozdrvené škrupinky od vajíčok na miestach, kde sa pohybujú, kávovú usadeninu či zemiakové šupky.