Čo je dôležité pri kúpe nehnuteľnosti?

0 290

Život je aj o veľkých a ťažkých rozhodnutiach. V tomto smere je jedným z tých najdôležitejších rozhodnutie o kúpe nehnuteľnosti. Pre väčšinu z nás ide o mimoriadnu finančnú investíciu, ktorú už možno nič neprekoná. Ako postupovať pri kúpe nehnuteľnosti a čo všetko zvážiť, aby bola finančné výhodná?

Prenájom alebo kúpa?

No, to je otázka. Odpoveď na ňu závisí nie len od vašej finančnej, ale aj životnej situácie. Bez pravidelného príjmu a úspor sa do kúpy radšej nepúšťajte. Nevyhrali by ste to ani pri žiadosti o hypotéku. Je veľmi pravdepodobné, že banka by vám za takejto situácie schválila nižšiu sumu s vyšším úrokom. Ak ale plánujete v horizonte najbližších rokov založiť rodinu, je lepšie, ak by ste bývali vo svojom. Predsa len, nad svojim vlastníctvom máte väčšiu kontrolu a nemusíte sa báť, že vám niekto napríklad nečakane zvýši nájom. Investíciu do nehnuteľnosti môžete navyše kedykoľvek v budúcnosti zúročiť.

Zadefinujte si čo všetko by nehnuteľnosť mala a mohla spĺňať

Ak ste sa pevne rozhodli, že idete hľadať byty na predaj a prenájom, pokojne aj napíšte všetky kritériá, ktoré by nehnuteľnosť mala spĺňať. Je vhodné ich rozdeliť do dvoch kategórií – kritéria s najvyššou prioritou a kritériá, ktoré nehnuteľnosť môže, no nemusí spĺňať. Lietať privysoko v oblakoch sa však veľmi nevypláca. Pokojne by sa mohlo stať, že ak trošku nezľavíte zo svojich nárokov a neprispôsobíte sa situácii, nijaká nehnuteľnosť sa vám nebude zdať dosť dobrá.

Správna lokalita veľmi zaváži

Lokalita tvorí viac ako 50% z ceny nehnuteľnosti. Jej kvalitu určujú faktory ako bezpečnosť, občianska vybavenosť, rozsah pracovných príležitostí, dostupnosť školských zariadení či možností trávenia voľného času. Správna lokalita vo veľkej miere určuje investičný potenciál nehnuteľnosti do budúcna. Aby vám nič podstatné zo sveta nehnuteľností neušlo, odporúčame portál TopReality.sk.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.