Pohodlné a štýlové záhradkárčenie aj na balkóne

0 731

Balkón a terasa nemusia byť len miestom na sušenie bielizne. Priaznivci zeleniny či ovocia z vlastnej záhradky ich môžu využiť aj na pohodlné pestovanie. Aktuálnym trendom na trhu sú dizajnové vysoké záhony. Slúžia nielen na výsadbu rastlín, ale sú štýlovým doplnkom balkónového nábytku.

Ak dokážete rozumne hospodáriť s rozlohou balkóna či terasy, okrem nábytku a sušičky na bielizeň na ne vtesnáte aj vlastnú záhradku. Šikovným pomocníkom môžu byť záhony na vysokej nohe. Sú štýlovým doplnkom každej plochy a pestovanie sa vďaka nim stáva jednoduchým a najmä pohodlným. Aktuálne je na trhu pestrá ponuka záhonov, ak si však trúfate na prácu s vŕtačkou, šraubovákom a priamočiarou pílou, môžete si záhon vyrobiť svojpomocne. Odborníci z projektových marketov Hornbach vám poradia ako na to.

Darí sa v nich zelenine i ovociu

Mnohí si mylne myslia, že na balkóne sa dajú pestovať iba bylinky a muškáty. Opak je však pravdou a pestovanie na balkóne sa ani zďaleka nemôže takto zužovať. ,,Vo vysokých záhonoch na balkóne sa výborne darí kvetom, zelenine, bylinkám i menším drevinám. Sú ideálnym miestom na výsadbu paradajok či paprík, ktorým slnečné balkóny a terasy veľmi prospievajú,“ radí Daniel Brychta odborník na záhradu z projektového marketu Hornbach.  Môžete do nich vysádzať reďkovky, šaláty, mrkvu či kaleráby. Pre tých, ktorí s pestovaním len začínajú a majú obavu či odhadnú mieru zavlažovania vysadených rastlín, môžu byť vhodným pomocníkom vysoké záhony Easy Growing. Sú doplnené ukazovateľom vlhkosti pre optimálne zavlažovanie, a tak predídete preliatiu rastlín či nedostatočnému polievaniu. Záhony Easy Growing sú vyrobené z umelého ratanu, vďaka čomu slúžia aj ako štýlový doplnok záhradného nábytku. Okrem toho, že vysoké záhony šetria vašu chrbticu, sú viac odolné voči napadnutiu burinami a sú vhodným miestom na predpestovanie rastlín. Teplo na dne záhona podporuje ich zdravý rast.

Kvalitný záhon, správne zvolené miesto a pravidelné zavlažovanie z vás ešte neurobia úspešného záhradkára. Pred vysadením rastlín musíte zvážiť voľbu vhodného substrátu a hnojiva. Výber vždy prispôsobte rastlinám, ktoré ste sa rozhodli pestovať. ,,Každá rastlina má iné požiadavky a substrát, ktorý vyhovuje kyslomilným čučoriedkam, je nevhodný napríklad na pestovanie jahôd či paradajok,“ upozorňuje Brychta z Hornbachu.

Vyrobte si záhon svojpomocne

Ak ste zdatný nielen v pestovaní, ale aj pri práci s vŕtačkou či šraubovákom, môžete si vysoký záhon vyrobiť aj svojpomocne. Materiál i náradie kúpite pod jednou strechou v projektových marketoch Hornbach. Prinášame vám šikovný návod, ako na to:

Materiál: 2 stĺpiky 90 x 90 x 2000 mm, 4 lišty s drážkou 40 x 68 x 2000 mm, 4 projektové dosky 21 x 190 x 2000 mm, 7 projektových dosiek 21 x 95 x 2000 mm

Náradie: priamočiara píla, aku skrutkovač, vŕtačka, skladací meter, ceruzka, vrták do dreva s priemerom 4 mm vrátane záhlbníka

Skrutky do dreva so zápustnou hlavou: cca 16 ks 4,5 x 50 mm, cca 62 ks 4 x 50 mm, cca 24 ks 3,5 x 30 mm

Postup:

  1. Na 2 stĺpiky primontujte vždy 2 lišty s drážkou, na ďalšie dva stĺpiky vždy jednu lištu s drážkou so zarovnaním dovnútra pomocou skrutiek (lišty predvŕtajte)
  2. 2 stĺpiky s 2 lištami a 2 bočnými doskami spojte pomocou skrutiek (v zarovnaní nahor). Potom primontujte lištu s drážkou v zarovnaní dole pomocou skrutiek (lištu predvŕtajte).
  3. Vždy zasuňte 2 bočné dosky v zarovnaní nahor do líšt s drážkou s priskrutkujte ich. Potom priložte stĺpiky s jednou lištou a primontujte ich (všetko predvŕtajte).
  4. Lišty s drážkou predvŕtajte a primontujte na vnútornej strane v zarovnaní dole na širšiu dosku skrutkami.
  5. Stabilizácie predvŕtajte a upevnite zvonka do stredu na dosku pomocou skrutiek.
  6. Dosky na dno zasuňte do líšt s drážkami tak, aby boli ukončené v zarovnaní vpredu.
  7. Lišty s drážkou predvŕtajte a primontujte na vnútornej strane stĺpikov skrutkami v zarovnaní nahor.
  8. Lištu s drážkou pripevnite do stredu a v zarovnaní dole na dosku. To celé zasuňte do lišty s drážkou a priskrutkujte zvnútra. Potom rozmiestnite dosky na dno do lišty s drážkou a pripevnite.
  9. Dosky na rám predvŕtajte a vyrovnajte na spodnú konštrukciu a pripevnite pomocou šraubov.
Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.