Podľa čoho si vybrať obliečky

0 315

Zobudiť sa ráno plný sily, bez kruhov pod očami, bez boľavého krku či chrbtice a s dobrou náladou. To je sen každého z nás. Kvalitu spánku ovplyvňujú naše rituály predtým, ako sa vyberieme do postele, kvalita matracu, na ktorom spíme, paplóny, vankúše a aj obliečky. Podľa čoho by ste si mali vybrať obliečky, aby ste sa budili s ešte lepším pocitom?

shutterstock_131081330-1

Pre deti či pre dospelých?

V prvom rade musíte vedieť, či kupujete obliečky pre deti, alebo dospelých. Nelíšia sa iba vzormi, farbami a motívmi, ale aj rozmermi. Takže ak by ste objavili nádherné detské obliečky, ktoré vám ukradli srdce a chcete ich na svoje „dospelácke“ periny, musíte sa pozrieť na ich rozmery, aby ste ich zvládli navliecť. Ďalším kritériom, ktoré je ešte dôležitejšie, je materiál, z ktorého sú vyrobené.

Bavlnené obliečky

Príjemné bavlnené obliečky sú nestárnucou klasikou – sú príjemné na dotyk, vzdušné, odolné voči praniu a dobre znášajú vlhkosť. Vhodné sú na chladnejšie aj teplejšie noci. Ich jedinou nevýhodou je, že bavlna je vysoko krčivý materiál, takže by ste ich mali žehliť. Ale nemusíte si z toho robiť hlavu – ide to lepšie ako pánske košele.

Flanelové obliečky

Flanel sa tiež vyrába z bavlny, má však vyššiu gramáž a je hustejšie utkaný. Tieto obliečky sú ideálne hlavne na zimné a chladné jesenné noci, pretože skvelú hrejú. Opatrnejší by ste mali byť aj pri praní – pri nevhodnom narábaní môžu prísť o svoju mäkkosť.

Saténové obliečky

Univerzálne saténové obliečky vás počas leta príjemne schladia a počas zimy zahrejú. Satén je nekrčivý materiál, čo ocení mnoho spachtošov. Pozor si však musíte dávať pri praní – odporúča sa obliečky obrátiť naruby a prať ich pri nižšej teplote.

Krepové obliečky

Krep je materiál ideálny na leto – vyrába sa z bavlny, je však charakteristický na dotyk – je ako keby trochu drsnejší, ale vynahrádza vám to svojou skvelou priedušnosťou a nekrčivosťou. Navyše je veľmi odolný, takže vám môže robiť spoločnosť dlhé roky.

Ktorý materiál je podľa vás najlepší na obliečky? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v diskusii.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.