Nebojte sa pružinových matracov!

2 780

Vŕzga to, tlačí to, čo je to? Minulosť!!! Moderné pružinové matrace poskytujú vysoký komfort spania a pritom nestoja tak veľa. Jednoducho ideálny pomer ceny a kvality.

Niektorí z nás si ešte pamätajú na pružinové matrace, ktoré deti milovali, lebo sa na nich super skákalo, a dospelí nenávideli, pretože vŕzgali a na rôznych miestach tlačili. Aj preto sa pružinové matrace dostali do nemilosti a nepatria automaticky medzi prvú voľbu pri výbere nového matraca.

Dnes je všetko úplne inak! Veda a výskum pokročili, technológie a výrobné postupy sa zmenili a môžete si vybrať taký pružinový matrac, na ktorom budete spať ako v bavlnke – uvoľnene a zároveň so správnou oporou.

Čo všetko je inak?

Voľakedy sa pružinové matrace vyrábali tak, že sa jednotlivé pružiny viazali textilným špagátom. Netrvalo dlho a ten sa opotreboval a pretrhol. Veď človek počas spánku zmení polohu aj tridsaťkrát za jedinú noc! Špagát neskôr nahradil kov, ktorý síce vydržal viac a pružiny sa už nevykrúcali von, avšak neprestajné vŕzganie nepridávalo na pohode spáčom ani na rozkoši milovníkom… Ešteže dnes nehrozí ani vyskakovanie uvoľnených pružín, ani žiadne nepríjemné zvuky!

„Moderné pružinové matrace sú bezpečné a najmä komfortné, majú širokú škálu tvrdosti vďaka rôznym tvarom pružiniek a spôsobu ich spájania. Dnes vyrábame pružinové matrace na mieru a zákazník mnohokrát ani netuší, že leží na pružine,“ vysvetľuje Ing. Anton Chvála, marketingový riaditeľ slovenskej spoločnosti Segum, ktorá sa už štvrťstoročie venuje vývoju a výrobe matracov. „V tomto segmente je vývoj neskutočne rýchly, inovácie sú takmer na dennom poriadku. To, čo platilo voľakedy, dnes už vôbec neplatí, a nie je dôvod, aby sa ľudia pružinovým matracom vyhýbali. Naopak, ak je matrac vyrobený z kvalitných materiálov, je to rozumná voľba, pretože je lacnejší ako sendvičový, ale poskytuje rovnako kvalitný a v niektorých prípadoch v závislosti od počtu pružín dokonca kvalitnejší spánok.“

Na čo si dať pri výbere pozor

To, či sú pre vás vhodnejšie pružinové alebo sendvičové matrace, záleží v prvom rade od toho, čo je pod nimi. Pružinové matrace patria na pevné podložky, ako sú drevené latové rošty alebo perforované dosky. Kombinácia nepolohovateľný lamelový rošt a pružinový matrac je ideálna pre toho, kto chce mať pri spaní pružnejší a zároveň mäkší pocit.

Pri výbere pružinového matraca sa veľmi oplatí dbať na materiály, z ktorých je vyrobený. Pokiaľ nie sú pružiny od mäkkých kyprých častí matraca oddelené pevnou a zároveň pružnou a priedušnou doskou, ale napríklad vrstvou filcu, treba rátať s tým, že sa látka v priebehu niekoľko málo rokov trením o pružiny potrhá. Dobrého predajcu spoznáte podľa toho, že dokonale ovláda nielen zloženie matracov, ale vie aj to, kde boli jednotlivé časti ako pružiny, gumokokosové dosky či poťahy vyrobené.

No a pozor si treba dávať aj na to, ako sa na matraci cítite, preto si ho určite vyskúšajte. Pokojne si naň ľahnite, zavrite oči, chvíľu všetko precíťte, pootočte sa, dajte si čas.

Pružinkový slovník

Pri skúšaní a polihovaní v štúdiu spánku zrejme narazíte na rôzne neznáme slová ako bonell, prozone bonell, taštičkové jadro a na chvíľu sa možno budete cítiť trápne, lebo netušíte, o čo ide. My vám pomôžeme zorientovať sa a keď si to náhodou nezapamätáte, žiadna hanba, predajca má predsa v popise práce všetko zákazníkovi vysvetliť a určite to s radosťou aj urobí.

Bonell je základné pružinové jadro, ktoré v kombinácii s lisovaným gumokokosom (hovorí sa mu aj listex) garantuje maximálnu bezpečnosť matraca, dostatočnú oporu pre telo a komfort pri spaní. Vyššou triedou je prozone bonell, kde sú pružiny v oblasti ramien a kolien mäkšie a telu sa prispôsobujú lepšie ako bežné pružiny. Najlepšie v tejto skupine sú však matrace s pružinovým jadrom vertinova, čo je absolútna novinka na Slovensku. Pružina vertinova sa vyznačuje novým spôsobom tvarovania drôtu, a to z jedného kusu bez spájania. Vďaka tejto novej technológii spracovania drôtu má pružina vertinova až o 36 % väčší počet pružiniek ako klasická bonell pružina, a teda najvyšší komfort.

Kto potrebuje, aby matrac pri spaní ešte viac kopíroval jeho telo, nech zameria pozornosť na matrace s taštičkovými pružinkami. Taštičky punktoflex okamžite reagujú na každý pohyb a chrbtici poskytujú dokonalú oporu. Ešte viac pružiniek je v matracoch s označením multipocket a Ferrari medzi taštičkovými matracmi sú matrace s pružinami micropocket. Tieto sú vhodné aj na polohovateľné rošty.

Trochu matematiky namiesto bodky

„V zásade platí, že čím viac pružiniek na meter štvorcový, tým lepšie matrac kopíruje telo, poskytuje mu väčšiu oporu a dovoľuje mu dokonalejšie sa uvoľniť. Keďže však každý preferuje inú tvrdosť či pružnosť, odporúčam matrac v prvom rade vyskúšať a riadiť sa radami predajcu aj svojimi pocitmi,“ nabáda A. Chvála zo spoločnosti Segum. Totiž, kým vášmu partnerovi bude tak akurát 110 pružiniek na meter štvorcový, vy sa budete cítiť najkomfortnejšie, keď ich tam bude o tisícku viac. A keďže, ako sme už spomínali, vývoj pokročil, uspokojení môžete byť obaja, lebo na trhu je skutočne široká paleta kvalitných pružinových matracov.

2 komentáre
  1. Helenka hovorí

    Ja som jednoznačne za pružinové matrace, i keď sa to mnohým nezdá. Ale ja mám kvalitné matrace a oni majú na pružinách navrstvené ďalšie materiály, ktoré oddeľujú pružiny od ostatných častí. Napríklad spoločnosť Segum používa ako chránič pružín –listex, čo je vlastne zlisovaná doska z kokosového vlákna a je veľmi pružná a odolná voči mechanickému poškodeniu. Netreba preto pružinové matrace zatracovať, existujú aj kvalitné.

  2. Pavo hovorí

    Pružinový matrac určite môže byť kvalitný, obľúbený je napríklad Dřevočal Irma, ktorý je z elastickej peny MediFoam.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.