Ako ochrániť svoj domov pred vlámaním?

1 372

S blížiacimi sa vianočnými sviatkami a zimnými dovolenkami sa spája aj vyššie riziko kriminálnej činnosti. Najväčšiu hrozbu stále predstavujú vlámania do domov či rekreačných chát. Preto je na mieste otázka, či viete, ako svoj majetok efektívne chrániť pred zlodejmi?

Hlavné zásady, ktorých by ste sa mali držať

Hovorí sa „Môj dom – Môj hrad“, no viete, ako zo svojej nehnuteľnosti spraviť nedobytnú pevnosť? V prvom rade netreba podceňovať nepriateľa. Stačí, ak zlodej nájde pootvorené malé okno či neuzamknuté dvierka a so zvyškom si už poradí. Preto, ak opúšťate svoj dom či chatu na dlhší čas, presvedčte sa, že všetky okná, bránky a dvere sú riadne zatvorené a ideálne aj uzamknuté či inak zabezpečené. To sa týka aj podkrovných, strešných a pivničných okien. Na škodu nie sú ani mreže či zámky. Bezpečnostné dvere by mali byť samozrejmosťou, najmä ak máte v domácnosti zariadenie, o ktoré nechcete prísť.

Poproste susedov, aby z času na čas prišli dom či chatu skontrolovať. Či už prídu na chvíľu rozsvietiť, vyvetrať, poliať kvety alebo vybrať schránku, to všetko sa počíta a hrá vo váš prospech. Určite nenechávajte kľúče od domu na voľne prístupnom mieste. A to ani vtedy, ak veríte, že o ňom nik nevie. Rolety nechávajte radšej odostreté – ak sú dlhodobo spustené, dávajú zlodejom jasný signál, že doma nikto nie je. Ak sa dá, zabezpečte, aby vchod do nehnuteľnosti bol dobre viditeľný, ak si môžete dovoliť aj bezpečnostné kamery, o to lepšie! Nikdy doma nedržte väčší obnos peňazí alebo cennosti. V prípade, že cenné predmety (obrazy, historický nábytok a pod.) sú súčasťou vybavenia, je možné ich zabezpečiť cez poistenie domácnosti. Nezabudnite sa však poradiť s odborníkom ohľadom ich hodnoty a poistnej sumy, na ktorú ich treba poistiť.

Rovnako sa neodporúča nechávať pred domom dlhodobo zaparkované auto. Je dobré, ak ho sused alebo niekto z rodiny občas preparkuje na iné miesto. Ak môžete mať auto v uzamknutej garáži, o to lepšie, hoci ani tá vám nič negarantuje. Ideálne je mať na auto uzatvorené aj havarijné poistenie, ktoré ho chráni nielen pred odcudzením, poškodením v prípade vlámania či živelnej udalosti, ale aj mnohých ďalších rizík.

1 komentár
  1. Jan Krajcir hovorí

    Nám bohužiaľ vykradli dom, išli cez okno, mali sme je dosť stará, ešte po pôvodných majiteľoch, takže to asi nebol tak veľký problém, takže sme sa pustili do výmeny okien aj dverí pre istotu. Dvere som si nechali dať samozrejme bezpečnostné a na okná nám u vekry odporučili bezpečnostné fóliu, tak sme ju vzali, ale dúfam že už sa nám to nebude opakovať.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.