Najvyššie budovy sveta: Ako sme na tom v porovnaní s celosvetovým priemerom?

0 997

Bývanie je pre človeka jednou z nevyhnutných a základných podmienok. Strecha nad hlavou je základ, ktorý sa prenáša do spokojnosti človeka. Bývať môžeme vďaka dokonalým konštrukčným materiálom a technológiám, ktoré sa pri tomto procese používajú. Výsledkom stavebných inžinierov a projektantov je potom dokonalá budova, ktorá nám poskytne ideálne podmienky pre život.

Možno by vás ale zaujímali niektoré fakty a čísla, ktoré sa od vzniku civilizácie v tomto odvetví udiali. Oveľa ľahšie potom pochopíte tieto špeciálne štruktúry, niečo sa naučíte a možno si zopár informácii aj vychutnáte.

Vedeli ste, že:

Slovom mrakodrap sa pôvodne označoval typ plachty na plachetniciach? Mrakodrap je stavbou, ktorá je pokope držaná základnou oceľovou konštrukciou vertikálnych stĺpov a horizontálnych nosníkov. Táto štruktúra rozdeľuje obrovskú váhu spôsobom, ktorý zabezpečuje integritu a bezpečnosť budovy.

Vybehnite až na 163 poschodie

najvyššia budova má v súčasnosti 828 metrov, v ktorej je až 163 poschodí. Pre porovnanie, egyptské pyramídy aj po odpočítaní 10 metrového úbytku, merajú v priemere 140 m. Vďaka týmto rozmerom bola napríklad veľká pyramída v Gíze považovaná viac ako 3800 rokov za najvyššiu stavbu sveta.

Späť k moderným stavbám. Výťahy sú v mrakodrapoch a výškových budovách nevyhnutnosťou. Predstavte si, ako dlho by trvalo, než by ste sa dostali na sté poschodie? Výťah bol vynájdený v roku 1852 a veľmi často tvorí jadro takejto stavby, preto aj ich umiestneniu architekti venujú zvláštnu pozornosť.

Čo sa týka najrýchlejšieho výťahu na svete. Nájde sa v budove v Šanghaji a môže prepravovať cestujúcich zo suterénu do 119. poschodia za 53 sekúnd.

Historické divadlo s najväčšou kapacitou divákov

Ak sa posunieme inde, zaujímavým zistením je aj to, že rekonštrukčné práce v rokoch 1990 a 2001 posunuli Šikmú vežu v Pise späť do uhla 4 stupňov, ktorej sklon bol predtým pod uhlom 5,5 stupňov. Alebo strechy opery v Sydney sú pokryté celkom 1 056 006 dlaždicami.

Koloseum v Ríme, je elipsovitým amfiteátrom, ktoré bolo dokončené v roku 80 nášho letopočtu. Pôvodne by sa doň malo zmestiť okolo 5000 divákov.

Najväčšia kancelária

Najväčšou administratívnou budovou na svete podľa veľkosti podlažia je Pentagon vo Virgínii v USA, s viac ako 604 000 štvorcových metrov podlahovej plochy.

Empire State Building v New Yorku bola prvou stavbou, ktorá mala cez 100 poschodí a bola od roku 1931 do roku 1972 najvyššou stavbou na svete,.

3. september je deň mrakodrapu a oslavuje aj tieto obrovské budovy, ktoré sa tiahnu k mrakom v mestách po celom svete. Možno ste sa v nejednom z nich už aj osobne ocitli, takže veľmi dobre viete, ako sa môže z obyčajnej stavby stať dokonalé až priam majstrovské dielo. Pre zaujímavosť, u nás je najvyššou budovou sídlo Národnej banky Slovenska v hlavnom meste Bratislava s výškou 111 metrov.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.