Niekoľko účinných spôsobov, ako si znížiť váš rozpočet na bývanie

0 516

S bývaním to dnes nie je naozaj jednoduché a s vlastnou strechou nad hlavou sa môže pochváliť len minimálne množstvo spokojných obyvateľov. Svedčia o tom aj štatistiky z Eurostatu, ktoré nie sú práve lichotivé. Podľa nich býva vo vlastnom dome, ktorý je zaťažený hypotékou a inou pôžičkou niečo cez 27 % obyvateľov EÚ. Ak by sa to bralo z priemeru SR, percento by bolo určite vyššie.

Hypotéka alebo nájom a všetky súvisiace náklady, ktoré spolu s bývaním súvisia, predstavujú najväčšie percento väčšiny rozpočtov domácností, v priemere až 30%! Preto, ak vašu strechu nad hlavou zaťažujú tieto skutočnosti, máme niekoľko jednoduchých nápadov, ako by ste to mohli zlepšiť vo váš prospech.

Ak máte hypotéku

Je to smutné, ale ako vidíte, väčšina ľudí to má s bývaním ťažké a jedinou možnosťou je práve hypotéka. Aj tu sa dá ale postupovať tak, aby ste svoje pohodlie a komfort nemuseli výrazne obmedzovať a my vám povieme ako.

Refinancovanie

Pri výbere bytu sa často unáhlite s rozhodnutím, ktoré sa vám neskôr nemusí ukázať ako to najvýhodnejšie. Výsledkom je príliš vysoká splátka, ktorú musíte každý mesiac vložiť do banky a znížiť tak váš rozpočet na bežné výdavky. Refinancovaním aktuálnej hypotéky na vhodnejší model si môžete mesačné výdavky v inej banke znížiť o určité percento. Tiež je to o vhodnom nastavení fixnej sadzby a nižšieho úroku.

Ak o tom uvažujete, mali by ste začať komunikovať s bankou, ak uvidí, že nemáte chuť pokračovať podľa nastavených podmienok a plánujete prejsť ku konkurencii, možno sama prihliadne na zlepšenie niektorých krokov.

Prenájom

Je jedna z ďalších možností, samozrejme len za predpokladu, ak vlastníte ďalšie obytné priestory. V prípade, že niekomu prepožičiate vlastné bývanie, všetko si dobre ošetrite zákonom a zmluvami. Na tejto možnosti sa ale dá dobre ušetriť a zároveň možno aj zarobiť.

Presuňte sa na menšie miesto

Pokiaľ vo vašom živote nastali zmeny, ktoré z aktuálneho priestoru robia nevyužiteľné plochy, presuňte sa do menších rozlôh. Úspora sa odrazí na nákladoch za vykurovanie, údržbu a celkovú prevádzku.

Nižšie poplatky

Hľadať miesto, kde zaplatíte za využívanie služieb menej, je tiež jedna z možností. Vo väčšine prípadov je daňové zaťaženie rovnaké, ale poplatky za komunálny odpad, vodné a stočné sa v závislosti od regiónu môžu líšiť.

Ak by ste sa ocitli v krajnom prípade a stave núdze, dá sa požiadať o doklad niekoľkých splátok. Musíte s bankou ale komunikovať. V rámci niektorých úverov sa poskytujú aj služby ich pripoistenia, čo je ale na zvážení každého z vás.

Nezaťažujte si vaše peňaženky ďalšími spotrebiteľskými úvermi. Na zdravotný stav sa spoľahnúť vždy na 100 % nedá, a preto je každé ďalšie zadlženie len prehlbovaním vašej nižšej bonity.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.