Moderná detská izba: Čo v nej nesmie chýbať?

0 473

Vedeli ste, že aj detská izba podlieha módnym trendom? Časy, keď ju stačilo vybaviť skriňami a posteľou, sú dávno preč. Ani trend krikľavého nábytku už nie je v móde. Ak chcete vedieť, ako izbu pre svojho potomka zariadiť v modernom štýle tak, aby sa tam cítil čo najlepšie, a vytvoriť mu pocit domova a komfortu, prečítajte si nasledujúce riadky.

Detská izba je miesto, kde majú najmenší členovia rodiny svoje útočisko. Trávia tam väčšinu času, a tak sa stáva dejiskom mnohých významných krokov v ich živote. Je preto dôležité, aby sa v nej cítili dobre a pohodlne. Ako to docieliť?

V prvom rade neplatí pravidlo, čím viac farieb, tým lepšie. Práve naopak. Detské izby už dávno nepatria ku gýčovým miestnostiam, ktoré hrajú všetkými farbami, až z toho bolí hlava. Iste, farby sú dôležitou súčasťou detskej izby, ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Zabudnite preto na nevkusný krikľavý nábytok a sústreďte sa na jednoduchosť. Viac ako inde tu totiž platí, že menej je niekedy viac.

Milión odtieňov šedej

Najhorúcejším módnym trendom je nadčasová šedá farba. Určite ste už počuli, že šedá je nová čierna, a platí to aj v detskej izbe. Použiť môžete rôzne odtiene od sivej až po tmavošedú. Výborne sa vyníma na závesoch, kobercoch, nábytku, detskej postieľke, podlahe i stenách. Báť sa nemusíte ani rôznych vzorov v odtieňoch šedej. Fantázii sa medze nekladú. Použitím kombinácie svetlých a tmavých farieb, napríklad v pásovom vzore, sa navyše stimuluje zrak dieťatka. „Detská izba má byť zariadená tak, aby deťom pomáhala rozvíjať fantáziu,“ hovorí Marianna Braun, odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCANquilt.

Farby na doplnkoch

Výrazné či krikľavé farby si nechajte na doplnky. Detská izba bez nich by predsa nebola detskou izbou. Nezabúdajte však na to, že by mali byť vyrobené zo zdraviu neškodných a odolných materiálov, či už ide o koberce, vankúše alebo hračky. Pokiaľ ide o vankúš, prikrývku a posteľné obliečky, preferuje sa bavlna, bambus a modal. „Ideálne pre detskú a citlivú pokožku sú certifikované výrobky utkané z jemných 100 % bavlnených priadzí. Pri vankúšikoch a paplónikoch je najvhodnejšia vysokočesaná bavlna s antibakteriálnou a antimikrobiálnou úpravou. Čo sa týka posteľnej bielizne, uprednostňujeme 100 % bavlnu v hladkej úprave. Úpravu krep neodporúčame,“ radí odborníčka. Výber farieb pri celkom malých deťoch je na nás, tínedžeri, tí si už svoje dôležité drobnosti vyberú aj sami, môžeme ich však nenápadne inšpirovať. V móde sú výrazné farby kresiel a sedákov, napríklad v tvare lopty, melóna či dokonca kmeňa stromu. Pre najmenších sú zasa vhodné hračky typu 2v1, ktoré sú hračkou a vankúšom zároveň. Vďaka tomu podnecujú kreativitu a predstavivosť. Dôležité je, aby sa dieťa v izbe cítilo dobre. Skúste vybrať rôzne zábavné doplnky ako stan či hojdacieho koníka.

Zvoľte si tému a držte sa jej

Dôležité je zvoliť si základnú tému, od ktorej sa budú odvíjať všetky doplnky. Ak má vaše dieťa v obľube Indiánov, snažte sa doplnky a detaily na stenách či textíliách ladiť v tomto štýle.

Ak zvolíte napríklad tému džungle, vhodné sú vankúše so vzorom konárov či listov alebo napríklad aj spomínaný sedák v tvare kmeňa. Na steny môžete pokojne zavesiť prírodné funkčné laná alebo nápis Welcome to the jungle.

Nič však nepokazíte ani v prípade, že sa rozhodnete pre klasickú ružovú princeznovskú izbu pre dievčatá alebo čisto modrú chlapčenskú izbu. V oboch prípadoch ide o nadčasové trendy, ktoré nikdy nevyjdú z módy.

Ak voľba padne na základnú šedú s tematickým ladením doplnkov, vytvoríte tak detskú izbu, ktorá môže vášmu dieťatku slúžiť dlhé roky. Keď vás doplnky omrzia, jednoducho ich vymeníte za nové.

 

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.