Lieky z vašej záhrady, ktoré sa postarajú o zlepšenie zdravia a nálady
Bylinky a niektoré rastliny sa na zmiernenie a liečbu rôznych ochorení používajú už veľmi dávno. Viac ako 20 000 druhov rastlín na celom svete v sebe ukrýva obrovskú moc. Dobrou správou je, že mnohé z nich už môžete pestovať aj na svojej záhrade.
Liečivé vlastnosti rastlín sú spôsobené prítomnosťou biologicky aktívnych látok v nich, ktoré priamo ovplyvňujú fyziologické procesy ľudského tela alebo „zabíjajú“ patogény rôznych chorôb napríklad alkaloidy, flavonoidy, kumaríny, xantény, glykozidy, vitamíny a iné.
Listy, puky, odnože, kvety alebo výhonky sa používajú čerstvé a sušené na prípravu domácich dekorácií, tinktúr, sirupov, do kúpeľov, terapeutických mastí a vo forme obkladov. Výhod je veľa, základom je ale správny zber.
Pri zbere liečivých bylín musíte však presne vedieť, kde v rastline sa priaznivé prvky koncentrujú, v ktorom období vývoja je ich koncentrácia maximálna a ako správne skladovať tieto suroviny, aby sa nestratili ich výhody.
Ideálne preto je, vysadiť si ich priamo na vašej záhrade. Ešte predtým, sa ale poďte spolu s nami pozrieť na tie, ktoré sú na tento účel najlepšie.
Materina dúška
Vytvára vysoké bylinné trvalky s hustým koreňovým systémom, vyrezávanými sivozelenými listami a malými ružovo-fialovými kvetmi. Semená sa vysievajú na jeseň alebo jar. Táto rastlina je veľmi nenáročná, dobre rastie v rôznych klimatických podmienkach a na rôznych pôdach vrátane tých neplodných a suchých.
V ľudovom liečiteľstve sa najčastejšie používajú listové vrcholy výhonkov, mladé kvety, zozbierané počas obdobia kvitnutia (jún – august), ktoré sa môžu skladovať v sušenej forme bez straty ich vlastností počas 2 až 3 rokov.
Prípravky z tejto bylinky obsahujú éterické oleje, glykozidy, vitamíny, triesloviny a alkaloidy. Liečivé látky z materinej dúšky majú výrazný upokojujúci účinok v prípade neuróz a porúch spánku, účinne znižujú krvný tlak, zmierňujú záchvaty angíny pectoris a používajú sa pri liečbe niektorých gastrointestinálnych ochorení.
Tymián
Tento plazivý trpasličí ker je tiež veľmi dekoratívny pre množstvo jasne fialových alebo bielych kvetov. Rastlina sa množí semenami, ako aj odrezkami na jar alebo rozdelením kríkov na jeseň. Tymián miluje ľahké sypké pôdy s neutrálnou kyslosťou a slnečné miesta.
Liečivou surovinou tymiánu sú výhonky, kvety a listy, zozbierané počas kvitnutia (júl – august) a potom usušené. Liečivá časť rastliny obsahuje éterické oleje, flavonoidy, triesloviny, organické a minerálne soli.
Stonky tymiánu spolu s listami a kvetmi sa môžu variť aj ako čaj. Iné prípravky z rastliny majú expektoračné, antipyretické, upokojujúce a antimikrobiálne vlastnosti a používajú sa na liečbu gastrointestinálnych porúch, angíny a zápalu hrtana, kašľu alebo nachladnutia. Buničina z rozdrvených listov dokonale „pôsobí“ na rany a ako kondicionér pre zápalové ochorenia ústnej dutiny.
Harmanček
Harmanček je jednou z najstarších a najpopulárnejších liečivých rastlín na svete. Táto jednoročná rastlina sa veľmi ľahko množí semenami, ktoré sa dajú vysiať tak v zime, ako aj na jar.
Harmanček miluje jasné slnečné svetlo. Najvhodnejšia pôda je mierne zásaditá alebo neutrálna. Kvety harmančeka sa zbierajú, keď sa okvetné lístky rastliny úplne otvoria a zaujmú vodorovnú polohu.
Používajú sa na vonkajšie oplachovanie, na výrobu pleťovej vody a do kúpeľa, vo forme odvarov a výťažkov – má protizápalové, slabé antiseptické a adstringentné účinky.
Harmanček uvoľňuje kŕče, urýchľuje regeneráciu epitelu, zastavuje proces rozkladu a fermentácie v črevách, stimuluje trávenie a má dezinfekčné vlastnosti. Vzhľadom na obsah chamazulénu patrí medzi antialergické látky. Harmančekové glykozidy uvoľňujú hladké svalstvo a prejavujú atropínový účinok.
Antivírusové vlastnosti harmančeka zasa pomáhajú pri prechladnutí: urýchľujú regeneráciu, zmierňujú príznaky a zápal sliznice. Harmanček sa používa, v prípade angíny, laryngitídy a zápalu ústnej dutiny, ako aj na preplachovanie.
Liečivých rastlín a ich prospešných účinkov je ale oveľa viac. Vyskúšať to môžete napríklad s ibištekom, levanduľou, angelikou, mätou, oreganom, šalviou, feniklom a ďalšími známymi bylinkami, ktoré sa o vašu pohodu, zdravie a správnu náladu postarajú bez najmenších problémov a pôsobenia chémie.
Zdroj obrázka:Oksana Mizina/shutterstock.com