Kontrolujte si vlhkosť vzduchu, je to dôležité
Človek si ani neuvedomuje, koľko vecí sa točí okolo teploty. Večer pred odchodom na hudobný festival s napätím pozeráme správy o počasí a netrpezlivo čakáme, aké budú teploty a či bude pršať. Keď sme chorý, priložíme si ruku na čelo a zdá sa nám, že máme horúčku, tak si to pre istotu overíme teplomerom. Dostali sme recept na najlepšie pečené mäso na svete, ale je to ťažký recept, lebo neustále musíme kontrolovať teplotu mäsa vo vnútri. Poslúži nám na to vpichový teplomer. Chceme mať prehľad, aká teplota je v chladničke, mrazničke a v neposlednom rade aj v našej izbe. Aj na toto všetko používame teplomery.
Ako vznikol vlhkomer?
Vieme, ako používame teplomery, ale ako a na čo používame vlhkomery? Potreba používať vlhkomer vznikla pred dávnymi storočiami. Prvý zostrojil, kto iný ako, Leonardo da Vinci. Niekedy okolo roku 1480 potreboval zmerať vlhkosť vzduchu, a tak mu napadol jednoduchý ale geniálny nápad – zostrojil rovnoramennú váhu s dvomi miskami. Do oboch vložil predmety s rovnakou hmotnosťou v suchom prostredí. V jednej bol vosk, ktorý vlhkosť z okolia nedokáže prijať a v druhej miske bola látka, ktorá vlhkosť z okolitého prostredia dokáže prijať. A teda, keď začal vzduch vlhnúť, začala vlhnúť aj látka v miske, tým jej hmotnosť rástla a vosk nakoniec prevážila.
Vlhkomery a súčasnosť
V súčasnosti sú najpoužívanejšie vlasové, bimetalické a digitálne vlhkomery. A na čo sa používajú? Využitie vlhkomerov je skutočne široké – ste pestovateľ rastlín? Každá rastlina potrebuje inú vlhkosť vzduchu, ako ju môžete zistiť? Áno, správne, vlhkomerom. Pri práci s drevom je tiež dôležitá vlhkosť okolitého vzduchu. Dokonca aj vlhkosť vzduchu vo vašej izbe je dôležitá. Ak je nižšia ako 50 %, už tam máte suchý vzduch a v ňom sa oveľa ľahšie šíria rôzne choroby, navyše nie je zdravý pre ľudskú sliznicu. Preto si dávajte pozor na správnu vlhkosť vzduchu. Aj s týmto vám pomôžu vlhkomery.