Kedy je vhodný čas na prvú výsadbu?

0 643

Hoci nič nemôže vrátiť okamih vznešenosti trávy či nádhery kvetu, nebudeme trúchliť, ale hľadať silu, ktorú nám poskytli.“(William Wordsworth) A začať s naberaním novej energie cez takúto vznešenosť flóry môžete hneď.

Príjemne teplé počasie nás doslova núti k tomu, aby sme každý svoj voľný čas trávili vonku. Ideálne v prostredí domu, na záhrade alebo prekrásnej terase. Aj tu si chceme dopriať ten najvyšší komfort a zariadiť exteriér štýlovo. K tomuto účelu najlepšie slúžia, okrem záhradného nábytku, okrasné dreviny, trávy a kvety, pri ktorých sa nám svet zdá oveľa krajší. Kedy je ale ten správny čas na ich sadenie?

Optimálne načasovanie výsadby prvých sadeníc na jar, je od okamihu rozmrazenia pôdy až do polovice mája. V niektorých prípadoch a typoch rastlín sa ešte odporúča k sadenici prihrnúť viac hliny, aby sa prízemný mráz nedostal ku koreňom.

Ideálne miesto pre ovocné stromy

Ovocné stromy by nemali byť umiestnené na nízkych miestach s nadmernou vlhkosťou pôdy. Dlhé a časté zaplavovanie pôdy v koreňovej zóne je príčinou úhynu rastlín. Pri výsadbe v záhrade by sa tiež mala zohľadniť úroveň podzemnej vody. Ak je vo vzdialenosti 1 m od úrovne zeme, je potrebné upustiť od výsadby všetkých ovocných stromov a vybrať im vhodnejšie a suchšie miesto.

Čerešne a marhule sú zasa náročné na teplo a sucho, takže dokážu prežiť aj vo vyvýšených lokalitách. Podobne sú na tom aj hrušky. Slivky naopak vo svahu moc nerodia, preto ich je lepšie umiestniť do spodných častí pozemku, tam kde je viac vlhkosti a živín.

O čase výsadby rozhoduje aj spôsob balenia

To znamená, že vhodný čas výsadby okrasnej zelene, stromov a kríkov, bude záležať aj od toho, ako ste si ich kúpili. Teda od typu ochrany v koreňovej časti. Môžu byť:

  • s holým koreňom;
  • v nádobe;
  • a v koreňovom bale.

Ak je koreň bez akejkoľvek ochrany, na výsadbu je najlepší marec, no skúste rastlinu ešte zahrnúť hlinou. Celé to ale záleží aj od typu konkrétnej odrody. Ak je rastlina kúpená v koreňovom bale, doba výsadby sa predlžuje až do mája, v nádobách s väčším množstvom zeminy to môžete risknúť až do začiatku leta.

Príprava na sadenie

Dajte si pozor, aby ste pri výsadbe nepoškodili koreňovú časť. Niektoré druhy odborníci odporúčajú pred umiestnením do zeme nechať namočené vo vode.

Pri kopaní jamy sa odporúča vyťaženú pôdu rozdeliť na dve časti. Prvou je horná vrstva pôdy, je úrodnejšia a druhá je nižšia, menej úrodná. Takže pri výsadbe na dne jamy nechajte viac úrodnú (hornú) pôdu, navrchu – menej úrodnú, ktorá bola pôvodne hlbšie. Nezabudnite potom aj na zálievku, niektoré rastliny musia byť viac v bahne a iné si zasa na vodu moc nepotrpia. Určite sa ale vždy poraďte s odborníkmi, ktorí majú v tomto smere prax a presne vedia, čo, kde a kedy sa hodí vysadiť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.