Eko tipy ako sa zbaviť buriny na trávniku a v kvetinovej záhrade

0 1 435

Zariadili ste si krásnu záhradu, ale burina vaše plány o dokonalosti tohto priestoru prekazila. V tom prípade je nutné neželaných hostí odstrániť, pretože ich množenie sa môže podpísať nielen pod vašu nespokojnosť, ale aj poškodenie niektorých druhov okrasných alebo úžitkových rastlín.

Nájsť však vhodný spôsob a prostriedok, ktorý zvyšku prírody neuškodí je náročné. Existuje ale niekoľko ekologických a šetrných tipov, ktoré by vám mohli pomôcť.

Sendvičová metóda

Svetlo je dôležité nielen pre človeka, ale aj rastliny. Je len málo výnimiek, ktoré by dokázali v tej najväčšej tme dlhodobo fungovať. Preto môže byť neškodným a účinným spôsobom zneškodnenia buriny napríklad obmedzenie prístupu svetla.

Postihnuté plochy stačí prekryť špeciálnou fóliou, na ktorú nasypete vrstvu vyčistenej pôdy alebo kôry. Možno s tým budete mať trochu práce a pri veľkých plochách aj vyššie náklady, ale za ten výsledok to rozhodne stojí.

Správne kosenie

Ak je vašou hlavnou otázkou letného bydliska ničenie burín na trávnatom koberci, začnite najjednoduchším – kompletným kosením trávnika. Ak to budete robiť pravidelne, semená burín nebudú mať čas dozrieť a rozptýliť sa po celej oblasti.

Kukuričný škrob

Ak vám pri ničení buriny záleží na prírode a obávate sa možno účinných, ale toxických prípravkov, môžete použiť obyčajný kukuričný škrob alebo múku, ktoré doma určite máte. Obsahujú glutén, ktorý dobre funguje ako látka na ničenie buriny. Ako herbicíd, pomocou ktorého sa zbavíte buriny bez vedľajších účinkov.

Samozrejme, neškodným a veľmi jednoduchým spôsobom, ako odstrániť burinu zo záhrady alebo trávnika, je aj pravidelná starostlivosť a mulčovanie pôdy. Vyžaduje si to možno z vašej strany čas, ale výsledný efekt bude určite uspokojivý.

Zdroj obrázka:Rob Bayer/shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.