Drevo vydrží celé desaťročia. Ak je správne ošetrené!

0 226

BRATISLAVA / ROVINKA, 12. august 2015: Staviate alebo opravujete strechu, plot, drevenicu? Určite chcete aby vám vydržala čo najdlhšie v kondícii, bez dier po drevokaznom hmyze, bez nevzhľadného zafarbenia od plesní či sa nestala živnou pôdou pre huby. Kozmetika dreva Lignofix pomáha drevo chrániť na dlhú dobu.

Keď kondícia dreva pokrivkáva

Kondícia a kvalita dreva pokrivkáva už pri jeho zakúpení. Stromy v lesoch sú totiž pod negatívnymi vplyvmi industriálnej spoločnosti, ako sú kyslé dažde, emisie, exhaláty, odpadové vody a  rôzne iné splodiny. Drevo na stavbu plota či strechy tak nemusí byť v stopercentnom stave. Naopak slabá kondícia znamená, že drevo môže byť menej odolné voči napadnutiu biotickými škodcami. Investície do dreva sú pomerne vysoké a v prípade porušenia napríklad strechy škodcami je ohrozená aj bezpečnosť obyvateľov domu či chaty.  Sekundárne spóry plesní, ktoré sa usadili v dreve spôsobujú ľuďom alergie, bolesti hlavy a ďalšie choroby.  Dokážeme teda drevo ochrániť, pripadne ošetriť voči napadnutiu a následnej devastácii škodcami?

Dôležitá je prevencia a ochrana dreva

Jednou zo základných techník preventívnej ochrany dreva je impregnácia, teda nasycovanie dreva na to určeným prípravkom z radu kozmetiky dreva, aby sa zvýšila jeho odolnosť. „Čo sa týka prevencie a ochrany dreva, na trh dodávame rad prípravkov Lignofix. Napríklad prípravok Lignofix E Profi je koncentrát, ktorý svojim zložením pôsobí ako prevencia proti plesniam, hubám a drevokaznému hmyzu. Ide o tzv. impregnát, ktorý sa riedi vodou v takom pomere, že z jedného kilogramu prípravku dokážeme ošetriť až  50 m2 plochy.  Ak zákazníci potrebujú ošetriť menšie plochy, na to výborne poslúži Lignofix Efekt, ktorý má po nariedení vodou výdatnosť 25 m2 z jedného kilogramu impregnátu,“ uvádza Martin Procházka, predseda predstavenstva, STACHEMA Bratislava a.s.

LIG E-PROFI

Čo s napadnutým drevom?

Iná situácia nastáva, ak sú už niektoré časti dreva napadnuté drevokazným hmyzom. Napadnutie je možné rozoznať podľa dier (výletových otvorov) v dreve. Typickým znakom je aj drevená ,,múčka“ pod týmito dierami, ktorú tam zanechali žerúce larvy. V tom prípade je vhodné siahnuť po účinnej impregnácii určenej na likvidáciu hmyzu s názvom  Lignofix I Profi. Prípravok po odporúčanom nariedení dokáže ošetriť až 30 m2 plochy a úspešne zahubí hmyz nachádzajúci sa v dreve. Zároveň pôsobí preventívne a chráni drevo pred jeho opätovným napadnutím. Prípravok sa vyrába aj v balení s rozprašovačom, ktorý je určený na priame ošetrenie malých plôch bez riedenia.

Všetky spomenuté prípravky sa dajú aplikovať striekaním pomocou záhradného postrekovača, natieraním štetcom alebo valčekovaním. Práca s nimi je jednoduchá a nevyžaduje si žiadne odborné znalosti a zručnosti.

Nábytok a predmety z dreva

Hmyz si s radosťou pochutná aj na nábytku alebo ozdobných, umeleckých predmetoch z dreva. „Cenný starožitný nábytok odporúčame ošetriť prípravkom Lignofix I Profi OH. Špecifikom produktu je, že je zriedený liehom a nie vodou. Voda v prípade starého nábytku drevo ,,rozsuší“ a tým vznikne množstvo nevzhľadných trhlín. Pri liehu k rozsušeniu dreva nedochádza a tak sa po použití tohto prípravku môžete tešiť aj naďalej zo vzácneho kusu nábytku skrášľujúceho vaše obytné priestory,“ radí M. Procházka.

V segmente profesionálnych zákazníkov je obľúbený vodou riediteľný produkt Lignofix P, ktorý sa používa napríklad na pílach a v drevospracujúcich podnikoch na ochranu konštrukčných častí stavieb a drevených konštrukcií. Aplikuje sa máčaním v priemyselných vaniach.

Viac informácií na stránke výrobcu alebo na Facebookovej stránke Lignofix

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.