Ako si vybrať chladničku?

2 436

Rozhodli ste sa vymeniť starú za novú? Čo by ste si mali všímať pri kúpe novej chladničky? Je dobré si uvedomiť, že už nezáleží len na technických vlastnostiach, ale dôležitý je aj dizajn. Chladnička sa stáva súčasťou kuchyne, súčasťou bývania, a preto by mala zapadnúť do celkového vizuálu domácnosti. Nemôže pôsobiť ako päsť na oko. A na ktoré technické parametre sa musíte zamerať?

Typ chladničky

Na výber máte veľa druhov – jednodverová, dvojdverová, vstavaná, kombinovaná s mrazničkou dole alebo hore a desiatky ďalších. Ako si vybrať ten správny typ? Tu je dobré si uvedomiť, či budete používať aj  mrazničku a ak áno, tak aký objem potrebujete. Musíte ešte pred kúpou vedieť, či vám bude stačiť marziak na chladničke alebo ho budete potrebovať taký veľký, že si ho kúpite separátne.

Veľkosť chladničky

Vybrať si správnu veľkosť chladničky je hotová alchýmia, preto si to môžete uľahčiť a veľmi jednoducho vypočítať, koľko litrov priestoru potrebujete. Na každého člena rodiny počítajte približne 65 litrov. Máte domáceho miláčika? Nezabudnite započítať aj jeho. Ste štyria a pes? 280 litrová chladnička je pre vás ako stvorená. Je zbytočné kupovať si príliš veľkú chladničku, pretože bude zívať prázdnotou a váš účet za energiu bude potom tiež zbytočne príliš vysoký.

Spotreba energie

Nikto nechce chladničku s vysokou spotrebou energie, no ľudia sa na to pozerajú často z krátkodobého hľadiska – radšej kúpia chladničku s väčšou spotrebou o 200 € lacnejšie a potom preplatia za dva roky na energiách o 400 € viac, ako keby si mali priplatiť na mieste v obchode. Z dlhodobého hľadiska je rozhodne lepšie kúpiť si drahšiu chladničku z triedy A+++ ako lacnejšiu z A++. Buďte vizionár, vaša peňaženka sa poteší.

Inteligentné chladničky

Je lepšie mať v chladničke elektronický termostat, ktorý sám reguluje vnútornú teplotu podľa aktuálneho stavu. Mechanický termostat je nastavený napevno a nezáleží mu na tom, aká je aktuálna teplota v chladničke. Tieto elektronické termostaty vám tiež pomôžu ušetriť energiu.

Pri kúpe chladničky myslite hlavne na jej spotrebu energie a radšej si priplaťte za úspornejšiu triedu, ktorá je výhodnejšia z dlhodobého hľadiska. Kupujete chladničku na niekoľko rokov, nie na pár týždňov. V žiadnom prípade nepodceňujte ani dizajn, nejde len o funkčný spotrebič, ide aj o vizuálny prvok domácnosti.

Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com

2 komentáre
  1. Ján hovorí

    K spotrebe energie u chladničok… máme odzkusané, že návratnost z A++ vs A+++ je okolo 6-8 let. (Podle modelu chladniček Liebherr)

  2. Ján hovorí

    Ján trošku to je také zavádzajúce. leebo ked kúpim A++ a kúpim si novú A+++ ktorá stojí 600€ len kôli tomu že ušetrím na elektrine tak to sa mi vráti tak za 30 rokov. takže úplne to tak nesedí. ale ano ked ešte nemáš chladničku tak určite A+++ oplatí sa

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.