Dodajte starému radiátoru šmrnc: S farbou bude ako nový

0 469

Vykurovacia sezóna je už čoskoro za nami, čo ponúka vhodnú príležitosť pustiť sa do renovácie starých radiátorov. Predpokladom na skvelý výsledok je dokonalá príprava, teda očistenie a odmastenie povrchu, a správna farba na radiátor. Tak poďme na to!

Pri natieraní telies na vykurovanie sa oplatí použiť špeciálnu farbu na radiátor. Tie oveľa pomalšie žltnú a sú odolné voči vysokým teplotám. Skôr ako sa však farba na radiátor použije, je potrebná dôkladná príprava.

Dobrá príprava – väčšina práce hotová

Pred začiatkom prác je nutné, aby bol radiátor úplne vychladnutý a vyčistený. Povrch radiátora zdrsnite oceľovou kefou. Miesta s poškodeným alebo zle priľnavým starým náterom očistite pomocou brúsneho papiera až na čistý kov. Je dôležité, aby ste dali dole všetky nesúdržné časti povrchu, nič sa nesmie odlupovať. Metličkou povrch dôkladne očistite od prachu a iných nečistôt. Maliarskou páskou oblepte termostatickú hlavicu, prípadne aj ďalšie časti radiátora, ktoré nebudete natierať a nechcete, aby sa zašpinili od farby. Na podlahu položte fóliu alebo noviny.

A môžete natierať

Základnú farbu dôkladne premiešajte a potom nanášajte na dobre očistený, suchý, hladký a mastnôt zbavený podklad. Základnú farbu nechajte pred ďalším natieraním poriadne vyschnúť. Ako základnú farbu si môžete zvoliť rôzne odtiene. V prípade bielych radiátorov môžete siahnu napríklad po slonovinovej.

Po zaschnutí základného náteru je vhodné okraje opravených miest na viditeľných plochách ešte vybrúsiť brúsnym papierom do rovnakej roviny so zvyšnou plochou pôvodného náteru. Povrch nezabudnite opäť dobre očistiť. A potom pokračujte prvou vrstvou farby na radiátor. Na dosiahnutie dokonalého výsledku je vhodné naniesť ešte ďalšiu finálnu vrstvu farby a nechať zaschnúť.

Ihneď po skončení práce nezabudnite pracovné pomôcky a náradie dôkladne umyť. V opačnom prípade na nich farba uschne a môžete ich rovno vyhodiť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.