Chyby, ktorým sa treba vyvarovať, ak chcete mať na záhrade bohatý záhon ruží

0 1 973

Záhrada nie je len o zeleninových záhonoch, je to aj viacfarebné voňavé more kvetov, medzi ktoré určite patrí nádherná ruža. Krásne kríky ružových záhonov sú pýchou majiteľov tých najkrajších letných záhrad a dvorov už od nepamäti. Avšak, nie všetci si aj napriek veľkej snahe môžu takúto nádheru a luxus dovoliť.

Nedostatočne rozkvitnuté puky, napadnutie škodcami a iné problémy s ružami vám vedia narobiť viac starostí ako úžitku. Čím to je? Možno ste podcenili prípravu pri výsadbe a niektoré dôležité kroky a zásady. Aby ste sa preto v budúcnosti mohli pochváliť krásnou záhradou plnou ruží aj Vy, prečítajte si v našom článku niekoľko užitočných rád.

Výber nesprávneho miesta

Ak chcete pestovať zdravé a hojne kvitnúce ružové kríky, musíte vedieť, kde sa bude rastlina cítiť príjemne a pohodlne. Bez ohľadu na konkrétne preferencie ruže, nie je možné počítať s krásnym kvetom a dlhou životnosťou kríka, ak podceníte výber miesta. V tejto súvislosti si je potrebné uvedomiť, že ruže sú:

  • svetlomilné – Svetlo má preto rozhodujúci vplyv na vitalitu rastu, počet kvetov a odolnosť voči hubovým chorobám. Čím viac svetla, tým lepšie bude ruža rásť a vyzerať. Niektoré odrody sa ale predsa len cítia lepšie v tieni, preto rovnako ako ľudia aj ruže potrebujú „individuálny prístup“.
  • termofilné – Inak to nebude ani s teplotou vzduchu. Pri nedostatku tepla sa hromadenie živín potrebných pre normálny vývoj ruže spomaľuje. Studené severné a severovýchodné vetry ružiam určite neprospievajú.
  • náchylné na vlhkosť – Dlhodobý pobyt koreňov vo vode vedie k vyhynutiu kríkov z nedostatku kyslíka. Okrem toho sú vlhké pôdy v zime chladnejšie a rastlina môže zamrznúť.
  • nevhodné na výsadbu v blízkosti stromov – Ak vaša ruža rastie v tieni stromov, neočakávajte od nej kvety. Stromy z nej odoberú vodu a výživné látky, zoslabnú, výsledné falošné púčiky nebudú kvitnúť. Zvyšuje sa tiež pravdepodobnosť, že rastlina bude trpieť hubovými chorobami.

Jedným slovom, nesmieme zabúdať, že ruže sú kráľovné, na základe čoho im musíte vybrať aj adekvátne miesto. Tam, kde sa budú cítiť príjemne a potešia vás nádhernými kvetmi. Malo by byť slnečné, chránené pred chladom vetra a umiestnené v relatívnej vzdialenosti od stromov.

Nedostatočné zalievanie

Napriek tomu, že sme spomínali neznášanlivosť ruží s vlhkosťou, nie je vhodné ich nechávať dlhú dobu bez závlahy. Ruže by nemali cítiť nedostatok vody, čo platí v prípade vysokých letných horúčav dvojnásobne. Voda by sa ale mala dostať až ku koreňom, čo v prípade povrchového zalievania nedosiahnete.

Ideálne je preto urobiť okolo koreňa malú jamku, aby voda zostala v okolí koreňa. Tiež by ste mali dávať pozor na to, v akom čase ruže zalievate. Ideálne je to v ranných hodinách. Na obed, keď je vonku horúco, môžete spôsobiť rastlinke šok a spáliť jej lístky. Pri večernom zalievaní sa zasa nemusí odpariť všetka vlhkosť, dôsledkom čoho sa môžu stať nedostatočne usušené listy bránou pre plesňové infekcie.

Nesprávne hnojenie

Mnoho neskúsených záhradkárov sa snaží počas najväčšieho rozkvetu ruže „kŕmiť“ tým najlepším hnojivom, čo je ale chyba. Takýto zdanlivo dobrý skutok môže viesť k strate kvetov a dokonca aj k smrti celého kríka. Preto je veľmi dôležité pochopiť, kedy a aké hnojivá ruža potrebuje, a čo pre ňu bude škodlivé:

Je dôležité, aby rastlina dostala kompletné hnojivo vrátane dusíka, draslíka a fosforu v rovnakých pomeroch skoro na jar. Dusík je potrebný na jar a v prvej polovici leta na aktívny rast výhonkov a listov. Na jeseň sa stane pre rastlinu nepriateľom, pretože nové výhonky, ktorých rast vyvolá, nebudú mať čas na posilnenie a v zime takmer určite zamrznú.

Fosfor a draslík prispievajú k hojnému rozkvetu, takže budú užitočné a vhodné počas pučiaceho obdobia. Posledné hnojenie týmito látkami by sa malo uskutočniť v polovici septembra.

Tiež závisí aj od čerstvosti hnojiva. Vyzreté hnojivo je najlepšie, naopak, čerstvý hnoj spôsobí popálenie mladých koreňov. Najdôležitejšie teda je, aby ste počas hlavnej sezóny a kvitnutia ruží proces hnojenia obmedzili.

Nesprávna príprava ruží na zimu

Skúsení záhradkári už vedia, že dostatočná úprava záhrady pred príchodom zimy je najlepším základom pre jej dokonalý stav na jar a v lete. Platí to aj pre ruže. Pri príprave ružových kríkov na zimu robia ľudia najčastejšie tieto štyri chyby:

  • hnojenie dusíkatými zmesami;
  • neodstránené odkvitnuté kvety na stonke;
  • nedostatočná ochrana pred mrazom;
  • výrazné prerezávanie výhonkov.

Dusík vyvoláva rast nových výhonkov, ktoré ale nebudú mať čas dozrieť a v zime zamrznú.

Listy, ktoré zostávajú na stonkách, na ktorých zostávajú patogény a škodcovia, sa môžu stať živnou pôdou pre skryté choroby. Je preto vhodnejšie prerezávať kríky ruží skoro na jar, keď budete mať jasno v tom, ktoré výhonky boli úspešne prezimované.

Ak si dáte na všetkom dobre záležať, bude váš záhon ruží tou najkrajšou ozdobou vašej záhrady alebo terasy, na ktorej dnes trávime väčšinu svojho času.

Zdroj obrázka: OlgaPonomarenko/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.