Ako nájsť spoločnú reč so šesťnohými susedmi?
Príroda je neoddeliteľnou súčasťou nášho života a teraz v letnom období si jej krásy môžeme užívať naplno. Menšie komplikácie však môžu nastať v momente, ak prídeme do kontaktu so šesťnohými susedmi, ktorých je tu naokolo viac než dosť. Reč je najmä o bodavom hmyze, ktorý nám vie nejednu letnú chvíľku alebo dovolenku v prírode poriadne znepríjemniť. O to viac, ak ste alergický. Ako si teda poradiť a nájsť s takýmito tvormi spoločnú reč?
Chemické postreky a usmrtenie nie sú vždy správnou cestou, pretože hmyz je jednou z hlavných príčin kvitnúcich rastlín a udržiavania ekologickej rovnováhy. Základom je preto naša dôkladná ochrana, ktorá spočíva v dodržaní niekoľkých pravidiel, na ktoré sa v našom článku pozrieme.
Inštalujte sieť proti hmyzu
Humánnym riešením dobrej ochrany proti hmyzu sú inštalované siete na oknách. Vďaka snahe šikovných výrobcov sú tie najnovšie modely tak dokonalé, že ich na okne ani nevidíte, a pritom si svoj účel splnia na 100 %. Výhodou je aj jednoduchá inštalácia a možnosť ich kedykoľvek z okna odstrániť alebo používať aj keď máte na okne žalúzie. Samozrejme, treba dbať na kvalitu a pevnosť, čo si možno vyžaduje väčšiu investíciu, ktorá sa ale postará o vašu maximálnu spokojnosť a pohodlie.
Ak sa k vám cez dvere alebo otvorené okno bez sieťky predsa len komár dostane, aby ste zmiernili svrbenie po bodnutí, môžete natrieť postihnuté miesto vodou po holení, amoniakom alebo roztokom stolového octu.
Ozdobte si okno kvetmi
Ďalším dobrým prírodným a neškodným repelentom proti hmyzu môžu byť aj kvety na okne. Veľmi známe sú muškáty, pomôže aj levanduľa, nechtík alebo aksamietnica, ktorá dokáže odpudiť nielen komáre, ale aj muchy, vošky a pôdnych škodcov. Ak chcete spojiť príjemné s užitočným, vysaďte si na okno bylinky, ktoré tak budete mať neustále po ruke. Krásne priestor rozvoňajú a dodajú mu letný vzhľad.
Rozvoňajte si priestor esenciálnymi olejmi
V súvislosti s vôňou niektorých rastlín, ktorú naše telo vníma pozitívne a hmyz negatívne, môžete na svoju ochranu využiť aj výťažky v podobe esenciálnych olejov. Stačí pridať pár kvapiek do aromalampy a nechať sa unášať príjemnou vôňou, ktorá ale zároveň vytvorí pre hmyz pomyselnú bariéru.
Keď vás aj napriek všetkej snahe včela predsa len bodne, odstráňte z rany žihadlo a vytlačte jed, ktorý sa do nej dostal. Potom naneste na postihnuté miesto krém alebo pár kvapiek amoniaku.
V prípade, že vás „uhryzne“ kliešť, musíte postupovať pri jeho odstránení opatrne, aby neostala v tele hlavička a nehrozil vám potom zápal a iné vážne ochorenia, ktoré v súvislosti s kliešťovou encefalitídou alebo lymskou boreliózou vznikajú.
Samozrejme, nie každé uhryznutie kliešťom znamená ohrozenie vášho života a zdravia, mať sa ale na pozore je vždy lepšie, ako situáciu podceniť. A najlepšou prevenciou je dôkladná ochrana v podobe vytvorenia humánnych bariér a ošetrenia pokožky vhodnými a neškodnými repelentmi, krémom alebo adekvátnym oblečením.
Zdroj obrázka: GrooveZ/Shutterstock.com