Ako znížiť spotrebu vody pri praní

0 441

Energeticky efektívne alebo aj pasívne domácnosti sú dnes veľkým hitom. Väčšina ľudí to robí len kvôli sebe – aby ušetrili, ale je to zároveň skvelý spôsob, ako pomôcť ekológii. Z vody sa čoraz častejšie stáva dôležitejšia surovina, takže by ste si mali posvietiť aj na to, koľko jej vaša domácnosť spotrebuje. Ušetriť môžete aj vďaka umývačke riadu, sprchovaním sa a správnym spôsobom prania. Ak vás zaujala hlavne posledná možnosť, tu je niekoľko tipov, vďaka ktorým ušetríte pri praní viac vody.

shutterstock_64673716

Správny výber práčky

Veľmi dôležité je, aby ste mali správnu práčku. Ako si vybrať tú najlepšiu, si môžete prečítať TU. Bežné práčky spotrebujú na jedno pranie približne 100 litrov vody, no tie najúspornejšie vám dokážu vyprať bielizeň aj so spotrebou 40 – 50 litrov. Myslite ekologicky a ekonomicky, pomôžete tak svojmu rozpočtu aj prírode.

Perte iba vtedy, keď môžete naplniť bubon

Ak chcete ušetriť vodu a tým uľaviť vašej peňaženke, vždy by ste mali počkať dovtedy, kým nebude pračka plná. Niekedy sa môže stať, že potrebujete súrne vyprať kúsok z vášho šatníka, tak si vtedy urobte okruh po domácnosti a zozbierajte všetko špinavé, čo sa dá vyprať – utierky, handry, uteráky či zabudnuté spodné prádlo.

Vyberte správny cyklus

Ak si vyberiete správny cyklus prania, môžete ušetriť aj polovičnú dávku vody a zároveň aj času. Je zbytočné nechať prepotené tričká prať 2 hodiny, keď im pokojne stačí aj menej ako hodina.

Oblečenie nie je špinavé po jednom nosení

Mnoho ľudí si oblečie košeľu a po pol dni nosenia ju hodí do špinavej bielizne. Ale ak ste si ju neokydali čokoládovou zmrzlinou a nesmrdí po výparoch z benzínu, nie je dôvod ju prať. Oblečte si ju ešte raz.

Extrémne špinavé prádlo nechajte odmočiť

Ak máte extrémne špinavé prádlo, ešte predtým, ako ho dáte prať na najdlhší cyklus, nechajte ho na noc odmočiť v kýbli s teplou vodou a pracím práškom. Takto môžete použiť oveľa kratší cyklus, vďaka čomu ušetríte vodu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.