Ako si vybrať práčku?

0 236

Vybrať si práčku nie je najjednoduchšia činnosť spojená s bývaním. Musíte si vybrať takú, aby sa vám zmestila do bytu, nehučala ako stará tatramatka, oprala to, čo potrebujete oprať, nepapala veľa energie a mohli ste sa na ňu spoľahnúť. Na ktoré veci by ste si mali pri kúpe novej práčky dávať pozor?

Veľkosť práčky

Hoci to znie banálne, najprv by ste si mali zmerať rozmery vstupných dverí, či sa vám pračka vôbec do bytu zmestí. Lebo kúpiť práčku a potom zistiť, že ju neprepcháte cez dvere, nie je nič príjemné. Môžete mi veriť. Keď máte úzke dvere môžete si vybrať vrchom plnenú pračku ale špeciálnu slim verziu predom plnenej pračky. Tiež je dôležité už dopredu si vybrať miesto, kde pračku umiestnite. Nezabúdajte ani na to, že keď máte pračku, ktorá sa plní predom, budete musieť otvárať dvierka. Umiestnite ju teda tak, aby ste ich mohli otvoriť. Aspoň trochu.

Aký veľký bubon?

Bývate sám? Nevyberajte si pračku so zbytočne veľkou kapacitou bubna, pokojne vám stačia aj 4 kg, no pre rodiny je potrebný už väčší bubon, približne tých 6-7 kg. Ale pozor, nie je dobré naplniť bubon na maximum, musíte tam nechať priestor, aby sa oblečenie mohlo točiť a je tu ešte jeden faktor. Keď je bubon naplnený na maximum, rastie aj spotreba energie pračky. Preto je bubon dobré plniť zhruba na dve tretiny.

Dajte si pozor na spotrebu – aj vody, aj energie

Pri chladničke to máte jednoduché, tam ide iba o spotrebu energie. Pri pračke musíte brať ohľad aj na spotrebu vody. Najlepšie je siahnuť do triedy A+ a vyššie. Kvôli úspore vody a energie je dobré prať menejčasto – perte vtedy, keď máte bubon naplnený do dvoch tretín. Neplytvajte zbytočne vodou a ani energiou, urobte svoje pranie efektívnym.

Sušička – áno či nie?

Sušička v pračke stráca svoju efektivitu. Pračka dokáže na jedenkrát usušiť iba polovicu kapacity svojho bubna. Keby ste chceli usušiť celú várku, musíte to urobiť na dvakrát. Čo sú tiež náklady na energiu a tiež vodu, pretože väčšina sušičiek funguje na základe kondenzačnej technológie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.