Domy na predaj: Na čo si dať pozor pri kúpe domu?

0 352

Uvažujete o novom bývaní? Už nechcete ďalej bývať v byte a túžite po rodinnom dome? Kúpa domu môže byť dobrá investícia, pokiaľ viete, na čo si dávať pozor.

Vlastný dom bez námahy?

Predstava ideálneho bývania je u každého individuálna, ale väčšina sa zhodne v jednom – veľký rodinný dom v dobrej lokalite a s pohodlnou dostupnosťou do práce či do škôl. Čoraz viac ľudí má sen presťahovať sa do domu. Najmä tí, ktorí už bývali v byte, uvažujú o niečom väčšom.

Pred každou kúpou je nevyhnutné nájsť vhodnú lokalitu. Mladí sa často zamýšľajú nad kúpou domu kúsok za mestom, ktoré sú zvyčajne za nižšiu cenu. Tu treba zvážiť viaceré faktory ako sú dostupnosť do mesta alebo občianska vybavenosť.

Aké sú výhody kúpy “hotového” domu?

Kúpa už postaveného a hotového domu so sebou prináša malý problém, ktorý si vyžaduje kompromis – je totiž len malá šanca, že nájdete taký dom, aký presne hľadáte.

Aj keď ide o drahšie riešenie, v podstate si zaplatíte za “komfort”. Vyhnete sa stavbe, nemusíte riešiť žiadne papierovačky a väčšinou býva dom už skolaudovaný. Ušetríte kopec času a námahy, dokonca si jednoduchšie vybavíte aj hypotéku. Jedinou nevýhodou je, že ste nevideli priebeh výstavby.

Domy si môžete jednoducho prezerať na webe v niektorej z realitných kancelárií a vybaviť si následne ich obhliadky. V zoznamoch realitiek nájdete množstvo rôznorodých ponúk – či už hľadáte byty alebo domy na predaj. Bratislava je síce oproti ostatným regiónom drahšia, no nájdete tu aj neporovnateľne viac zaujímavých nehnuteľností.

Keď nastane situácia, že sa rozhodnete pre konkrétny dom, kúpe predchádza ešte zistenie niekoľkých faktov.

Na čo si dať pozor pri kúpe domu

Padol vám do oka krásny rodinný dom s veľkou záhradou? Kúpa domu si vyžaduje vyššiu pozornosť a obozretnosť. Hlavne preto, že nie je zakotvená v žiadnom zákone ako napríklad kúpa bytu. Riadi sa podľa ustanovení Občianskeho zákonníka.

Keďže kúpa bude zrejme realizovaná z hypotéky, musíte si byť istí, že dom nie je čiernou stavbou. Mal by byť zakreslený v katastrálnej mape a zapísaný na listine vlastníctva. Okrem toho je potrebné získať informácie o technickom stave domu – obráťte na odborníka v stavebníctve.

Viete, od koho kupujete dom?

Niekedy sa môže stať, že až po podpísaní zmluvy dôjde k odhaleniu podvodníkov alebo malých nepríjemností. Dôležité je zistiť si totožnosť predávajúceho z viacerých dokladov alebo sa o ňom poinformovať u susedov. Vypýtajte si originálnu zmluvu, vďaka ktorej nehnuteľnosť získal.

Myslite na doklady

Aké doklady by ste mali mať pri kúpe domu k dispozícii?

  • list vlastníctva,
  • nadobúdaciu zmluvu,
  • geometrický plán (v prípade pozemku),
  • kolaudačné rozhodnutie.
Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.