Centrálny vysávač: Pohodlné vysávanie a zdravé bývanie?

0 624

Štandard moderného bývania dnes predstavuje centrálny vysávač. Myslí nielen na naše zdravie, šetrí aj náš čas. Ako funguje a aké výhody má oproti klasickému vysávaču? Je vhodný aj do bytu?

Čo je to centrálny vysávač?

Ide o výkonný vysávač obsahujúci motor priemyselnej kvality. Môže byť zavesený na stenách pivníc, garáží, ale tiež aj v skriniach alebo v nejakej z pomocných a technických miestností. Z neho je potom vedené špeciálne potrubie k zásuvkám rozmiestneným tak, aby hadica dlhá cca 8-10 metrov (na základe potreby), dosiahla tam, kde je potrebné vysávanie.

Aké výhody prináša?

Jeho hlavnou pozitívnou stránkou je zdravšie bývanie, pretože nedochádza ku víreniu prachu a nečistôt. Pri vysávaní nemusíte ťahať za sebou zbytočné káble alebo ťažký vysávač cez niekoľko poschodí.

Centrálny vysávač je navrhnutý na dennodennú prevádzku a šetrí váš čas i náklady. Vďaka nemu je vysávanie pohodlnejšie a tiež aj o čosi tichšie. Obsluha prístroja je jednoduchá a nevyžaduje si pravidelnú údržbu (zberné vrecko sa väčšinou vyprázdňuje dva alebo trikrát do roka – záleží na type).

Do kancelárie, domu aj do bytu

Premýšľate o centrálnom vysávači a po rozume vám behá možno niektorá z otázok: Je možné tento vysávač namontovať aj v paneláku? Čo ak už máme postavený dom?

Nainštalovanie centrálneho vysávača je ľahké počas stavby alebo dokonca aj v už postavenej budove. Tiež nie je žiadnym problémom dať si ho namontovať aj do bytu alebo do kancelárií. Jeho výhody sa zídu ako v malom, tak rovnako aj vo väčšom priestore.

Ako to funguje?

Prvým krokom je inštalácia zvislého sacieho potrubia (suterén, poschodia) a zabezpečenie vedenia k sacím zásuvkám na každom poschodí. Sacie potrubie môže byť namontované aj na stúpačke, vstavaných skriniach, za kuchynskou linkou (napr. v prípade bytu) alebo na schodisku. Podľa typu priestoru môže byť sacie potrubie skryté alebo voľným okom viditeľné.

Systém je spustený pomocou ovládacieho okruhu ťahaného spolu s potrubným rozvodom centrálneho vysávača. Nasávaný vzduch prenikne cez potrubie až do centrálnej jednotky, kde po prefiltrovaní bude vyfúknutý mimo interéru. Môžeme povedať, že tento typ vysávača je ideálnym a tým najlepším pomocníkom v boji proti roztočom alebo alergénom.

Tip: Máte radi poriadok v celej kuchyni a prekážajú vám neustále nečistoty na kuchynskej doske? Jednou z moderných vychytávok je vysávacia zásuvka, skvelo sa hodiaca ako šuplík v kuchynskej linke. Stačí ho otvoriť, vysávač v nej sa aktivuje (je nainštalovaný pod doskou) a automaticky začne sať všetky omrvinky, zvyšky jedál a iný nepotrebný odpad.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.