Ako zladiť záclony s doplnkami vo vašej kuchyni

0 358

Každý príbytok zútulňujú doplnky a dekorácie, ktoré zároveň vytvárajú charakter daného miesta. Kuchyňa nám ponúka hneď niekoľko možností, ako ju môžeme odlíšiť. Samozrejme, výber dekorácií do vašej kuchyne musíte prispôsobiť štýlu zariadenia a samotnej kuchynskej linke. Túžite po romantickej kuchyni vo vidieckom štýle alebo dávate prednosť vintage doplnkom, ktoré  v sebe nesú kus príbehu?

Použiť zaujímavé doplnky predsa nie je veľká veda.  No zladiť ich tak, aby vytvárali jedinečné prostredie dá nemálo práce.  Veľkú rolu zohrávajú i záclony do kuchyne. V oknách sa vynímajú a sú častým doplnkom príbytkov.

Vintage doplnky vo vašej kuchyni

Ide o doplnky, ktoré sú častokrát mylne prirovnávané k retru, hoci výsledná dekorácia je podobná. No zatiaľ čo retro doplnky sú akýmsi novovyrobeným odrazom minulých dôb, vintage doplnky v sebe ukrývajú naozajstnú históriu. Ide o zrecyklované a opravené kúsky, ktoré sú pomocou šikovných rúk znovu použiteľné a navyše v sebe ukrývajú istú charizmu.  Pri zariaďovaní kuchyne do tohto štýlu ušetríte náklady, pokiaľ si tieto doplnky viete zohnať od ľudí, ktorí ich už nepotrebujú, prípadne vykúpiť v bazáre. Vintag dominuje keramika, kov, hrdza, drevo. Zariaďovanie vo vintage štýle si vyžaduje i manuálnu prácu, pretože nie vždy je kúsok v tomto štýle bezchybný. Nezabúdajte však, že niektoré staré veci, ktoré mnohí označujú za nepotrebné, sú kvalitnejšie ako výrobky dnes.

V konečnom dôsledku vám doplnky vo vintage štýle vykúzlia originálne zariadené prostredie.

Záclony

Okenice kuchýň zväčša zapĺňajú krásne vyšívané záclony. V kuchyniach najčastejšie nájdeme malé kuchynské záclony, ktoré vpúšťajú dostatok svetla do izby. Ide teda o typ záclon, ktoré sú do kuchynských priestorov najvhodnejšie. Kuchyňa si vyžaduje jas, malé kuchynské záclony sú teda praktické. Najčastejšie sa umiestňujú do polovice okien, prípadne nad.

Aké záclony si vybrať?

Na trhu je dostupné veľké množstvo záclon, ktoré hýria farbami, vzormi a výšivkami. Tak ako pri ostatných doplnkoch, tak i tu sa riadime jednotným štýlom. Ide nám o to, zladiť doplnky s nábytkom a zariadením, prípadne vytvoriť jemný kontrast medzi farbami. Zameriavame sa na jednoduchosť, pretože stále platí, že niekedy je menej viac. Pokiaľ ste zvolili nenápadné doplnky v totožných odtieňoch, môžete si dovoliť upútať záclonami a to isté platí i naopak. Nejde však o výkrik, ale o zaujímavý detail, ktorý na doplnkoch nadchne.

Gazdinky si zvyknú záclony častokrát meniť podľa ročného obdobia či príležitosti sviatkov, ako je Veľká noc alebo Vianoce.

Záclony na mieru alebo záclony kúpené v obchode?

Možno sa i vy pýtate, či je lepšie zaobstarať si záclony na mieru alebo si zohnať nejaký kúsok v obchode. Tak či tak, v oboch prípadoch nespravíte chybu. Samozrejme, záclony na mieru budú sedieť vaším oknám ako uliate, ak však poznáte rozmery okien a vybehnete do obchodu, určite si zoženiete také, ktoré sa vám budú páčiť a navyše nebudú nevkusne zalomené na oknách.  V prípade záujmu o záclony na mieru odporúčame využiť služby spoločnosti Bajex.

Čomu sa pri vyberaní záclon vyhýbať?

  • Žiadne krikľavé farby

Tieto farby majú tendenciu upútať na seba všetku (nežiaducu) pozornosť. A to ešte nehovoríme o tom, že sú v kuchyni nepekné.  Pokiaľ môžete, vyhnite sa týmto farbám.

  • Praktickosť a vkusnosť

Vyberajte s rozvahou, pridržiavajte sa overených rád a zlaďte jednotlivé doplnky a záclony k sebe. Nezabudnite, že záclony musia byť ľahko zachytiteľné, aby ste sa pri vymieňaní veľmi nenatrápili.

  • Prírodné materiály

Ľahké a prírodné materiály ukážu v kuchyni naozaj unikátne.

  • Jemná farba látok

Dajte priestor jednoduchosti. Biela, krémová, bledomodrá, sivá, piesková…

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.