Ako získať hypotéku na pozemok a stavbu domu

0 469

Túžite po vlastnom rodinnom dome? Ak neplánujete kupovať staršiu nehnuteľnosť, zrejme sa pustíte do výstavby nového domu. Nemáte dostatok finančných prostriedkov? Na rad teda prichádza financovanie prostredníctvom hypotéky. Ako získať financie na stavbu rodinného domu, prípadne na kúpu stavebného pozemku, ak ho ešte nemáte?

Hypotéka na pozemok

Ak ste majiteľom stavebného pozemku a máte zároveň nejaké finančné prostriedky na to, aby ste mohli začať stavať, máte vyhraté. Povedzme si však pravdu. Zväčša je takýto prípad skôr výnimkou. O úvery na bývanie často žiadajú klienti, ktorí nemajú ani pozemok a ani dostatok financií na jeho kúpu. Ako postupovať v tomto prípade?

V prvom rade by ste mali vedieť, že v žiadnej z bánk nedostanete hypotéku, ktorej výška by dosahovala plnú kúpnu cenu pozemku. Zväčša dostanete približne 70% z hodnoty pozemku, ktorú však určí banka na základe vypracovaného znaleckého posudku. Nejedná sa teda o kúpnu cenu. Banka posudzuje pri schválení hypotéky na pozemok niekoľko faktorov. Dôležitá je lokalita, kde sa daný pozemok nachádza. Viac môžete dostať v prípade, že sa pozemok nachádza v lukratívnej oblasti, prípadne vo väčšom meste. Pozemok tiež musí byť v katastri nehnuteľností zapísaný ako stavebný pozemok. Výhodou je aj to, ak sú skolaudované inžinierske siete.

Ďalšou alternatívnou možnosťou je, že v rámci hypotéky na kúpu pozemku založíte inú nehnuteľnosť. Ak ste napríklad majiteľom bytu, záložné právo v prospech banky sa môže vzťahovať na tento byt. Tak získate potrebné financie a po dostavaní domu si necháte záložné právo presunúť. Pozemok ste vyriešili, je načase začať stavať…

Hypotéka na stavbu rodinného domu

Aj pri hypotéke na výstavbu rodinných domov je hneď niekoľko alternatív. Ak máte dostatok financií na to, aby ste začali stavať, je to pre vás výhodou. Prečo? Pretože každá z bánk vám hypotéku na stavbu domu môže schváliť až v prípade, ak máte dom rozostavaný natoľko, že je možné ho zapísať do katastra nehnuteľností ako rozostavanú stavbu. To znamená, že máte vystavané obvodové múry aspoň do výšky 1,1m. V takomto prípade môžete založiť rozostavanú stavbu a využiť postupné čerpanie hypotéky. Ak však peniaze na začatie stavby nemáte, opäť budete musieť založiť inú nehnuteľnosť. Aj v tomto prípade platí, že po dostavaní domu naň môžete záložné právo z tejto nehnuteľnosti presunúť.

Čerpanie hypotéky na stavbu domu

Podobne ako pri pozemku, ani na výstavbu rodinného domu zrejme nedostanete hypotéku vo výške celých 100% z jeho budúcej hodnoty pri dostavaní. Preto je opäť lepšie, ak máte nejaké financie usporené. Ako teda prebieha čerpanie hypotéky na stavbu domu? Existujú dve možnosti.

Postupné čerpanie hypotéky

Pri stavbe domu môže prebiehať čerpanie hypotéky v etapách, nazývaných tranže. Znamená to, že hypotéku čerpáte postupne. V úvode sa vypracuje znalecký posudok, ktorý určí budúcu hodnotu nehnuteľnosti, ale aj jej aktuálnu hodnotu.

  1. Prvé čerpanie úveru. V prvej tranži vyčerpáte hypotéku vo výške aktuálnej hodnoty stavby. Ak máte schválených napríklad len 70%, v prvej tranži čerpáte len 70% z aktuálnej hodnoty nehnuteľnosti.
  2. Ďalšie čerpanie úveru. Pri každom ďalšom čerpaní úveru je tranža vyplatená na základe toho, ako sa navýšila hodnota vašej stavby oproti predchádzajúcemu stavu. Na účely dokladovania je realizovaná fotodokumentácia. To znamená, že keď vyčerpáte peniaze z poslednej tranže, zašlete banke fotodokumentáciu toho, v akom stave je vaša nehnuteľnosť. Na základe fotodokumentácie banka schváli uvoľnenie ďalšej tranže.
  3. Posledné čerpanie. Táto tranža sa vypláca pred úplným dokončením nehnuteľnosti. Po jej vyčerpaní je opäť nutné dokladovať fotodokumentáciou účel použitia financií.

Pri postupnom čerpaní hypotéky je veľkou výhodou to, že je možné ručiť rozostavanou stavbou. Nemusíte teda zakladať žiadnu ďalšiu nehnuteľnosť.

Jednorazové čerpanie hypotéky

Samozrejme, existuje aj možnosť jednorazového čerpania hypotéky. Takto sa čerpá hypotéka na pozemok, prípadne na kúpu hotového domu, bytu, alebo pri refinancovaní úveru. Pri stavbe rodinného domu sa hypotéka čerpá jednorazovo vtedy, ak klient založí inú nehnuteľnosť. V prípade, že inú nehnuteľnosť nie je možné založiť, po dohode s bankou je východiskom práve postupné čerpanie na tranže, pričom úver je zabezpečený domom vo výstavbe.

Dobré rady na záver

V každom prípade teda platí, že stavať rodinný dom by ste sa mali rozhodnúť až v prípade, že máte aspoň nejakú časť financií usporených. Jednak pre vás bude vďaka tomu hypotéka na pozemok aj na stavbu domu dostupnejšia, a zároveň budete mať istotu, že stavbu dokončíte aj v prípade, ak vám banka neschváli hypotéku v dostatočnej výške.

Dôležité je tiež reálne sa pozrieť na to, koľko peňazí budete potrebovať. Klienti často zažiadajú o nižšiu hypotéku, ako v skutočnosti potrebujú. Neraz sa stáva, že rodinný dom nemajú z čoho dokončiť. Ešte pred požiadaním o hypotéku je teda vhodné nechať si vypracovať rozpočet na stavbu budúceho rodinného domu. Vďaka tomu budete vedieť, koľko peňazí naozaj potrebujete a nestane sa, že pred dokončením stavby ostanete bez prostriedkov.

Pred takýmto závažným krokom je vždy výhodné požiadať o radu odborníkov. Ak sa teda rozhodnete pre hypotéku na kúpu pozemku alebo stavbu rodinného domu, vždy sa poraďte s hypotekárnym špecialistom. Ten bude vedieť zodpovedať všetky vaše otázky a zároveň vám ponúknuť ideálne riešenie, šité na mieru práve pre vás.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.