Tepelná izolácia bytov: Akým spôsobom zaistiť optimálnu klímu?

0 901

Niektoré modernejšie stavby a ľudia v nich bývajúc majú to šťastie, že si vďaka dokonalej izolácii a konštrukcii užívajú, v tomto smere, dokonalý komfort. V iných prípadoch je to ale práve naopak a ľudia sa snažia využiť všetky dostupné riešenia a výhody, ktoré im trh ponúka, len preto, aby si zaistili potrebné teplo a optimálnu klímu na fungovanie v zimných mesiacoch. Niektoré sú správne a naozaj pomôžu a iné sú len o zbytočnom mrhaní peniazmi.

My sa na tie, ktoré vám bývanie spríjemnia teraz pozrieme, vďaka čomu sa už v najbližších mesiacoch môžete tešiť z dokonalého tepla a príjemnej atmosféry vo vašom byte. Blížia sa predsa Vianoce, takže si budete chcieť tieto najkrajšie sviatky roka určite užiť naplno.

Prekážky, ktoré bránia teplu prenikať do priestoru

Mnohé nepríjemné situácie vznikajú celkom zbytočne. A to isté platí aj v prípade vykurovania bytov radiátormi, ktoré sú zakryté. Záclony, dlhé rolety, závesy, oprané prádlo alebo nábytok. Všetky tieto veci v blízkosti radiátorov, ktoré majú vytvárať v konkrétnej miestnosti teplo, zbytočne prekážajú a v konečnom dôsledku vám váš komfort znižujú. Myslite na to a odstráňte ich. Vieme, že dizajn a štýl je niekedy viac, ale za ten komfort sa to oplatí.

Využiť silu a význam prekážok môžete z opačnej strany radiátora tým, že medzi stenu a zdroj tepla umiestnite fóliu, ktorá bude brániť unikaniu tepla. To sa bude naopak od tejto podložky viac odrážať do vnútorného priestoru a vy sa cítiť príjemne. Vyskúšajte.

Správny systém regulovania

Možno ste si už všimli v obchodoch, že vám ponúkajú automatické hlavice na radiátory, kde je digitálny displej so všetkými potrebnými údajmi, ktoré vám pri správnej regulácii tepla v interiéri pomôžu ušetriť na energiách. Tieto hlavice, a nielen digitálne, vám môžu regulovať teplo v byte aj keď tam nie ste. Vďaka tomu bude izba optimálne prehriata a nemusíte po príchode domov zbytočne veľa prekurovať, pretože najskôr potrebujete zohriať samotné múry.

V tejto súvislosti by ste nemali zabúdať aj na veľkosť miestnosti a jej využitie počas dňa. Niekde stačí 18 stupňov a inde zasa 23, ako napríklad v detskej izbe s malými deťmi. Nezabudnite pritom sledovať aj optimálnu vlhkosť.

Vetranie

Niekedy nám ku šťastiu stačí naozaj málo a platí to aj v prípade dosiahnutia optimálnej klímy v byte. Stačí správne vetrať, aby sa vzduch vymenil. Viac intervalov v menšej intenzite. Stačí 5 minút a niekoľkokrát denne.

Tesnenia

Ak budete vetrať, nezabudnite sa pri otvorení rámu okien alebo dverí pozrieť aj na aktuálne tesnenie. Niekedy stačí jedna výmena a máte doma opäť to správne a dostatočné teplo. V obchodoch ich nájdete naozaj niekoľko, samolepiace a farebne rozlíšené, aby ste sa pohodlne prispôsobili dizajnu okna a dverí. Tu si dávajte pozor na ich hrúbku, aby nebol systém uzatvárania potom komplikovaný.

Ventilátor pod radiátor

Jednou z vecí, ktoré môžete pre väčšie teplo v byte urobiť, je aj inštalácia ventilátora pod radiátor. Ten vám umožní rozmiestniť – rozprúdiť teplý vzduch do miestnosti oveľa rýchlejšie. Bez jeho použitia dosiahnete zvýšenie teploty v miestnosti o jeden stupeň za cca trištvrte hodiny, s použitým približne za desať minút.

Kedy začína vykurovacia sezóna

V rámci dostatočného vykurovania bytov je dôležité vedieť aj to, že si musíte počkať na vykurovaciu sezónu, ak samozrejme nemá vaša bytová jednotka samostatný režim a centrálu.

Vykurovacia sezóna sa stanovuje obvykle na prvý september v roku a končí v posledný májový deň. Samozrejme, závisí to od aktuálnych klimatických podmienok, ktoré vonku sú. Tu sa riadi centrálny systém vykurovania podľa toho, ako sa správa priemerná denná teplota počas troch po sebe nasledujúcich dní. Ak klesne aspoň dva dni po sebe pod 13 °C a predpoveď počasia nezaznamenáva lepšie vyhliadky na oteplenie, začne sa vykurovať.

Ak si teda myslíte, že sa tento okamih blíži a chcete pri vykurovaní ušetriť a cítiť sa zároveň príjemne, mali by ste na niektoré, vyššie spomenuté opatrenia myslieť dopredu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.