Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (BOZP) zamestnávateľom ukladá, že ak zamestnancom hrozí úraz elektrickým prúdom, poranenie nohy od padajúcich či pohybujúcich sa predmetov, alebo predmetov, ktoré by mohli preraziť podrážku, je povinný mu zabezpečiť pracovnú ochrannú obuv. Ochranná obuv je však len jeden typ pracovnej obuvi. Ako vybrať tu správnu?
Druhy pracovnej obuvi
Zamestnávateľ na základe analýzy rizík na príslušnom pracovisku vypracuje zoznam rizík, na základe ktorého poskytuje osobné ochranné pracovné pomôcky. Medzi tieto pomôcky patrí tak tiež obuv. Tú delíme na tri skupiny: pracovná, ochranná a bezpečnostná obuv. Aký je medzi nimi rozdiel?
Základný v tom, akým spôsobom sú vystužené špičky topánok. Pracovná obuv nie je vybavená tzv. pružinkou či tužinkou, teda nie je vystužená. Ochranná obuv má tužinku, ktorá dokáže odolať nárazu o veľkosti 100 J, bezpečnostná potom takú, ktorá vie odolať energii nárazu o veľkosti 200 J.
Vhodná obuv pre rôzne druhy práce
Pracovná obuv, teda tá bez vystuženej špičky, je reprezentovaná naozaj širokým okruhom topánok. Od kožených členkových topánok, cez pevné kožené poltopánky, až po športové poltopánky. Vždy by malo platiť, že ide o uzavretú obuv. Obuv s otvorenou pӓtou vo vӓčšine prípadov nespĺňa štandardy na pracovnú obuv. Výnimku tvoria prípady, kedy pracovná obuv neplní ochrannú funkciu, ale z nejakého dôvodu je nutné používať inú obuv, než vlastnú. Takým najčastejším dôvodom je hygiena. Takýmito topánkami môžu byť napr. zdravotné sandále, ktoré sa používajú v zdravotníctve, farmácii, ale napr. aj v potravinárstve.
Pokiaľ ide o pracovné topánky bez oceľovej špičky, tie majú naozaj veľké využitie najme v prípade pracovných činností, ktoré sa vykonávajú vonku. Ide teda napr. o obuv pre sprievodcov, údržbárov, pracovníkov údržby komunikácii, alebo mestskej zelene atď.
Spadajú sem aj gumové čižmy, ktoré sa okrem rybárstva používajú všade tam, kde príde pracovník ku zvýšenému kontaktu s vodou.
Ochranná obuv, teda obuv odolávajúca energii nárazu o veľkosti 100 j, sa hodí na práce, kde hrozí riziko poranenia nohy, avšak predmety, ktoré by mohli nohu poraniť nemajú veľkú hmotnosť. Ide teda o obuv pre pracovníkov v oblasti napr. výkopových prací, vo výrobe, kde sa nemanipuluje s ťažkými predmetmi atď.
Bezpečnostná obuv je určená pre pracovníkov najviac ohrozených poranením nohy manipuláciou s ťažkými predmetmi. Ide teda o pracovníkov v zlievarenstve, výrobe ťažkých predmetov, lesníkov, sťahovákov atď.
Na čo si dať pozor
Je dôležité si tiež uvedomiť, že niektoré povolania vyžadujú naozaj špecifickú a vysoko štandardizovanú ochrannú obuv. Tie najnáročnejšie kritéria sa uplatňujú u hasičov a chemikov. V tomto prípade je vyhodnotenie rizika naozaj vysoké a podľa toho by ste mali k pracovnej obuvi pristupovať.
Zvoliť správnu pracovnú obuv nie je nič zložitého. Stačí dodržať jednoduché pravidlo a zamyslieť sa nad tým, aký druh topánky zmenší prípadné poranenie nôh na minimum. Ponuka je tiež veľmi široká. V tomto prípade sa naozaj vyplatí investovať do kvality a najme si nezabudnite u každého výrobku skontrolovať, či spĺňa požadovanú normu.