Charakterizuje ho výrazná cesnaková vôňa a jeho listy nám výrazne pripomínajú listy prudko jedovatej konvalinky. Už naše staré mamy poznali jeho účinky a pravidelne ním zásobovali svoju kuchyňu. Jedinou nevýhodou medvedieho cesnaku je to, že rastie len v marci/ apríli (závisí od miesta) a listy môžeme zberať len pred rozkvitnutím.
Ako ale medvedí cesnak spracovať? Skúste napríklad takto.
V celku
Medvedí cesnak vám dlho vydrží aj taký, ako ste ho natrhali. Odporúčame vám dávať ho do chladničky a predtým, ako ho tam dáte, trošku poprskať vodou. Vďaka tejto skvelej finte vám listy medvedieho cesnaku nezvädnú. Pokojne si ho môžete nasekať do uvarených zemiakov alebo si ho dávajte na chlieb s maslom.
Pesto z medvedieho cesnaku
Ak chcete medvedí cesnak nejakým spôsobom spracovať, tak v tom prípade vám odporúčam jednoznačne pesto. Na pesto potrebujete tieto suroviny: medvedí cesnak, olivový olej (najlepšie za studena lisovaný), vlašské orechy, soľ a parmezán. Parmezán vám skôr odporúčam dávať až na tanier (na cestoviny s medvedím cesnakom). Parmezán totiž skracuje trvanlivosť pesta.
Stačí, keď rozmixujete listy medvedieho cesnaku s olivovým olejom a posolíte ho. Vyrobíte chutné pesto, ktoré môžete použiť napríklad na rýchlu večeru – cestoviny s medvedím cesnakom, parmezánom a cherry paradajkami. Budete sa zalizovať až za ušami!
Zmrazenie
Ak ste nazbierali priveľa medvedieho cesnaku, skúste si vytvoriť balíčky s medvedím cesnakom a umiestnite ich do mrazničky. Kedykoľvek si ich môžete vytiahnuť a spraviť pesto alebo z nich urobiť chutnú polievku.