6 tipov na zlepšenie domácnosti a vyšší komfort s pohodlím

0 407

Dokonca aj malý byt bude pohodlný, ak sa zamyslíte nad jeho ergonómiou. Mali by ste si preto usporiadať nábytok v obývacej alebo inej izbe, vypočítať veľkosť konkrétnej plochy a rozloženia domácich spotrebičov, s našimi radami to urobiť bude omnoho jednoduchšie.

Čo je to vlastne ergonómia?

Ergonómia nie je len zoznam pravidiel pre usporiadanie nábytku vo vašom byte alebo dome. Jej cieľom je zlepšiť aj vaše podmienky na prácu a odpočinok, vytvoriť pohodlnú atmosféru pre zdravý a produktívny život. Ak sa aj napriek dostatočnému množstvu informácii neviete s tým všetkým vysporiadať, vyskúšajte teda naše rady.

1. Vyhnite sa prekážkam

Pri výbere miesta pre určitý kus nábytku dávajte pozor nielen na jeho veľkosť ale aj správne rozloženie. Napríklad v obývacej izbe sa uistite, že konferenčný stolík neblokuje pohodlný prístup k pohovke – inak budete neustále o niečo zakopávať. Skontrolujte, či skrinky alebo spotrebiče neovplyvňujú otváranie dverí. Všetko to má svoj zmysel a neoplatí sa v tomto smere robiť kompromisy.

2. Vybavte si pohodlný vstupný priestor

Základom tajomstva, ako sa po príchode domov cítiť príjemne, je vytvoriť si dokonalé vstupné priestory. Neznamená to automaticky, že musíte kupovať dokonalý obklad alebo tie najmodernejšie materiály. Základom je, aby boli všetky položky na svojom mieste. Na niektoré veci preto budete potrebovať možno špecifický úložný priestor. Skrine, regály, vešiaky a rôzne zásuvky.

3. Dodržujte správnu výšku nábytku

Majte na pamäti, že nábytok je možné rozdeliť podľa výšky do troch skupín.

  • Prvý z nich je používaný pre sedenie, výška je od podlahy 40 až 50 cm.

  • Druhá skupina nábytku je do 200 cm. – zahŕňa prvky zásuviek, políc a zrkadiel.

  • Treťou kategóriou je nábytok pre dlhodobé skladovanie. Jeho výška je obmedzená iba výškou stropu, pričom ide väčšinou o nábytok na mieru.

4. Pozor na vzdialenosť od televízora

Sedačka a televízor sú základnými požiadavkami na vybavenie obývacej izby. Majte na pamäti, že bezpečná vzdialenosť od televízora nezávisí od šírky alebo dĺžky miestnosti, ale od veľkosti obrazovky. Napríklad vzdialenosť k HD displeju s uhlopriečkou 35 až 40 palcov, musí byť najmenej 1,8 metra, zatiaľ čo diagonála o veľkosti 50 až 60 palcov, musí mať parameter vzdialenosti od 2-2,5 metrov.

5. Pamätajte na otvorenú zónu

Voľný pohyb a pohodlné používanie domácich spotrebičov je dôležitou požiadavkou pre plánovanie kuchyne. Vzdialenosť medzi pracovnou kuchynskou doskou a ďalším objektom by mala byť v rozmedzí minimálne 110 cm. Myslite na to pri jej zariaďovaní, rovnako ako aj na známy trojuholník teda tri najdôležitejšie zóny kuchyne.

6. Neblokujte už tak malú kúpeľňu

Nie je príliš jednoduché zaobchádzať s nábytkom v kúpeľni, je potrebné, aby bol pre človeka čo najkomfortnejší a najbezpečnejší. 75 cm – táto vzdialenosť by mala byť dodržaná medzi jednotlivými sanitárnymi zariadeniami, ako aj medzi zariadením a stenou alebo dverami.

Nepokúšajte sa všetky veci umiestniť do malej kúpeľne naraz: pozrite sa na to realisticky. Niekedy je rozumnejšie zväčšiť kúpeľňu iba so sprchovacím kútom a vybojovať tak miesto pre ďalšie úložisko.

Je len na vás, ako tieto poznatky vo svojom bývaní využijete, ale nemali by ste význam ergonómie v interiéri podceňovať.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.