Ako si skvalitniť bývanie v paneláku? Ponúkame pár overených tipov

0 559

Viaceré rodiny si hľadajú bývanie práve v panelákoch. Napriek tomu, že záujem o bývanie v bytových domoch, v panelákoch je, na Slovensku máme žalostne málo nových projektov stavby bytových domoch.

Ako si ale skvalitniť bývanie v paneláku? Aj starší panelový dom sa dá skrášliť.

Zateplenie

Ošarpané panely nie sú pekné na pohľad, no aj napriek tomu vo viacerých mestách nájdete paneláky bez zateplenia. Vzhľadom na meniace sa klimatické podmienky sa začína zatepľovať vo veľkom. Ak sa vo vašom paneláku ešte len rozhoduje o zateplení, zahlasujte za túto možnosť. Možno vám problémy bude robiť správca. To sa dá ale vyriešiť výmenou súčasného správcu bytového domu.

V čom vám ale zateplenie pomôže skvalitniť bývanie v paneláku? Pomôže vám znížiť interiérovú teplotu v letných mesiacoch. Zateplenie má chrániť panely pred extrémnym nahrievaním, ktoré automaticky dvíha teplotu v interiéri do neznesiteľných hodnôt.

Ak nechcete, aby vám cez leto teploty v interiéri stúpali a cez zimu vám teplo unikalo cez steny von, odporúčame zateplenie. Aj takto si dokážete skvalitniť bývanie v paneláku.

Odhlučnenie

V súčasnosti sa používa kvalitnejší materiál na stavbu bytových domov, avšak kedysi to tak nebolo. Dôsledkom toho počujeme cez steny hluk, dupot, úplne všetko. Ak si chcete skvalitniť bývanie v paneláku, odporúčame svoj byt odhlučniť. Použitím kvalitných dosák určených na odhlučnenie priestoru sa ochránite pred hlukom prichádzajúcim od susedov žijúcich nad, vedľa a pod vami.

Odhlučnenie sa ale neprejaví na znížení energií, ktoré bývajú uvedené v ročnom vyúčtovaní.

Ak chcete skvalitniť bývanie v paneláku, odporúčame najskôr apelovať na zateplenie a až potom si domácnosť odhlučniť. Pomôcť vám môže aj výmena vchodových dverí za bezpečnostné vchodové dvere a výmena starých okien za nové drevené, či plastové.

Zdroj obrázka:

Autor: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.