Ako prať obliečky a prestieradlá? S našimi tipmi budete spať ako v raji

0 572

Kúpili ste si kvalitnejšie posteľná bielizeň, ktoré chcete vyprať, ale bojíte sa, aby ste sa vám nezrazilo a nestratilo farbu hneď po prvom praní? Pozrime sa na to, ako sa o neho starať, aby sa na ňom netvorili nevzhľadné žmolky.

Ako často prať posteľnú bielizeň

Obliečky treba vyprať hneď po zakúpení pred prvým použitím, aby ste sa vyhli vyrážkam alebo alergickým reakciám z chemických prostriedkov, často pridávaných vo výrobe. Prvým praním docielite zjemnenie materiálu, príjemné vône aj lepšie zachovanie farby. Prvýkrát ho preto vyperte na 40 ° C. Z hygienických dôvodov sa odporúča meniť obliečky aspoň dvakrát do mesiaca. Už pri nákupe si skontrolujte, či sa dá posteľná bielizeň prať na 60 ° C, pri ktorých sa ničia vírusy, baktérie aj roztoče. Ak uvidíte nižšie číslo, chcite vyššiu gramáž i kvalitu.

Triedenie bielizne

Pred vložením bielizne do práčky posteľná bielizeň trieďte podľa farieb. Obzvlášť vtedy, keď má dcérka ružové obliečky a synček naopak flanelové, na ktorom sú formuly hýriace všetkými farbami. Vďaka triedenie zostane biele prádlo aj naďalej žiarivé a nie zašednuté. Farebné a čierne prádlo zasa nebude strácať sýtosť farieb. Čím podobnejší farby sa perú, tým menej sa časom stráca ich farebnosť. Pozor si dajte aj na zloženie látky. Vždy sa riaďte podľa štítkov od výrobcu, kde nájdete všetky potrebné údaje k údržbe obliečky aj prestieradiel.

Rady pri praní

Aby sa lepšie zachovala farba povlakov, odporúčame prať obliečky vždy obrátené naruby, zapnúť zipsy a gombíky. Ideálne je prať všetky časti posteľnej kompletu spoločne, aby aj po čase vyzerali rovnako. Vhodnejšie je sušiť obliečky na šnúrach, než v sušičke, pretože sa veľké kusy tak nepokrčia a lepšie sa žehlí. Práčku nikdy neprepĺňajte. Používajte pracie prášky a gély na biele, farebné a čierne prádlo. Vďaka aviváži síce obliečky dostane mäkkosť, jemnosť i vôňu, ale ak ho dobre vyplákame a usušíte, nie je ani potrebné. Ak budete obliečky žehliť, pustite sa do toho, ak je ešte mierne vlhké. Froté plachta možno sušiť aj v sušičke maximálne na 70 ° C a nemusí sa žehliť.

Bavlnené a iné obliečky

Posteľná bielizeň z bavlny vás príjemne prekvapí hebkosťou a hrejivosťou materiálu. Bavlnené obliečky môžete prať aj pri vyšších teplotách, ale postačí aj pri 60 ° C. Pokiaľ ho navyše prežehlíte, nemusia sa obávať ani alergici. Krepové obliečky je obľúbené, pretože sa nemusí žehliť a údržba je veľmi jednoduchá. Ak investujete do kvalitného obliečky, nemusíte sa obávať jeho poškodeniu. Keď dodržíte zásady správneho pranie, odmenou vám bude dlhá životnosť, sýte farby, savosť a hebkosť na dotyk. Bavlnu, krep, flanel, mikroplyš, mikrovlákno, damask, satén aj ľan, posteľná bielizeň na veľkej postele aj detské obliečky do postieľky, ale aj prestieradlá, všetko môžete prať na 60 ° C, ak vsadíte na kvalitu. Premýšľajte už pri nákupe. Potom sa prania nemusíte obávať.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.