Dokonalosť a nádherný dizajn moderných stavieb dnes nepozná hranice. Ani tie najmodernejšie sídla sa však nedajú na 100 % ochrániť pred výkyvmi počasia, vodou, mrazom, vysokými teplotami alebo vlhkosťou. Voda si svoju cestičku nakoniec aj tak vždy nájde a náš dom potom pôsobí ako jedna veľká špongia. Dá sa tomu predísť?
Na trhu sa objavila paropriepustná izolácia, ktorá sa postará o odvlhčenie bez najmenších problémov. Univerzálne dosky, ktorých súčasťou je polystyrén a cement.
Polystyrén – cementová zmes
Je druh izolácie, ktorý si dokáže poradiť s vlhkosťou na akomkoľvek mieste. Výhody a výnimočnosť tohto zateplenia a odvlhčenia sú dané špeciálnym zložením, ktoré tkvie v zmesi polystyrénu a cementu.
Jednotlivé granule tohto materiálu sa obalia betónom, no priestor medzi nimi ostane prázdny, vďaka čomu sa bude para a vlhkosť strácať priamo v izolácií. Výhodou „obalenia“ polystyrénu cementom je potom aj nehorľavosť tohto materiálu. Samozrejme, všetko závisí od dodávateľa, ktorého si pre získanie týchto vlastností vyberiete.
Paropriepustná izolácia nedrží vlhkosť v murive, vďaka čomu sa neusádza na stenách a netvorí pleseň. Odparenie prebieha priamo v doskách. Vodu z vlhkého muriva pohlcuje cement, ktorú zároveň odvedie do prázdnych miest v štruktúre dosky.
Čo podporuje efekt izolácie?
V prvom rade by ste mali odstrániť starú a vlhkosťou napadnutú omietku až k základom muriva. Ideálne je potom očistený priestor pred nánosom samotnej izolačnej dosky dôkladne ošetriť špeciálnym prípravkom proti plesniam. Aj tu je možností viac, nechajte si však poradiť odborníkom, ktorý má dlhoročné skúsenosti.
Potom stačí dosky jednotlivo na postihnuté miesta aplikovať a naniesť na ne omietku, vďaka ktorej nespoznáte, že sa pod ňou nachádza skvelé a univerzálne riešenie. Výhodou je tiež to, že tento materiál sa dá ľahko orezať a vypracovať do požadovaných tvarov, takže ho využijete v akomkoľvek špecificky členenom priestore.
Vyskúšajte a uvidíte, že to funguje.
Zdroj obrázka: trekandshoot/Shutterstock.com