Ako na kvalitný spánok?

0 595

Určite to poznáte. Prebúdzate sa po ôsmich hodinách a stále unavení. Ten spánok nestál za nič, celý deň ste nesústredení, podráždení a uvažujete už i nad tabletkami na spánok. Nenervujte sa zbytočne, je tu päť dobrých tipov, ktoré vylepšia Váš spánok i bez nutnosti dodatočnej chémie.

Správna posteľ

Aj keď to vyzerá ako klišé, výber tej najkvalitnejšej postele rozhodne o Vašom spánku jednoznačne. Vhodný matrac v kombinácii s vankúšom pre Vašu postavu spôsobí okamžitú zmenu, ktorú pocítite, hneď ako sa druhý deň prebudíte.  Skombinovanie doplnkov ideálnej postele je rozhodne investíciou do zdravia a vy by ste ju nemali zanedbať, inak riskujete permanentné bolesti chrbta, či krku.

V prípade alergií je hypoalergénne vybavenie nutnosťou, ktorá logicky ovplyvní Vašu pohodu pri spánku a rozhodne, či na druhý deň budete čerství, alebo nie.

Vyhnite sa rušiacemu okoliu

Akékoľvek ďalšie aspekty prostredia okolo Vás, keď si chcete dopriať odpočinok na posteli spôsobujú rovnako poruchy kvalitného spánku. Dobrá ventilácia je napríklad po posteli tiež rozhodujúcim faktorom viacerých z nás, keď ideálna teplota býva na približne 20 stupňoch. Rovnako perina musí byť primeraná, nesmie byť ťažká a držať zbytočné teplo. Podľa citlivosti na hluk by ste mali zvážiť otváranie okien a rozhodnúť sa či tmavá izby je pre Vás vhodnejšia, alebo máte radi svetlo pri spaní.

Nie alkoholu, cigaretám, kofeínu pred spaním

Verím, že ste to už počuli viackrát, no je potrebné si uvedomiť dôležitosť týchto faktorov pre ideálne oddanie sa spánku. Akákoľvek stimulačná látka je v tomto prípade Vašim nepriateľom. Alkohol síce spôsobí únavu, no nie na celú noc a cigarety možno ukľudnia dočasne fajčiarov, no nikotín rozhodne stimuluje a spánku nenapomáha. O energetických nápojoch, či káve a čiernom čaji ani hovoriť nemusíme. Tie patria do fáze prebúdzania, určite ich nepite tak 5-6 hodín pred uložením sa do postele.

Naopak je vhodné si dať teplé mlieko, alebo bylinkový čaj, ktorý ukľudní telo.

Fyzická únava

Dostatočná únava po cvičení, alebo ťažšej manuálnej práci taktiež umožní snívať dlhšie v posteli a stráviť na nej čas efektívnejšie. Uvoľníte takto stres a podporíte endorfíny, pričom telo Vám postupne naznačí, že si chce odpočinúť a pokojne zaspíte.

Avšak je potrebné si uvedomiť, že takéto cvičenie by sa nemalo uskutočňovať tesne pred spaním, čo ôže mať rozhodne negatívny efekt a bude Vám ešte trvať, než telo skludníte.

Prispôsobte si denný režim

Vaše telo potrebuje určitý režim, aby si samo povedalo, kedy je ta správna chvíľa ľahnúť si. Ak ho budete pravidelne dodržiavať, nemusíte sa báť, že ešte v určitú, pre Vás neobvyklú, hodinu budete hore s veľkým problémom uvoľniť sa a ponoriť sa do snov.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.