Zámková dlažba – podľa čoho si vyberať?

0 443

Ponuka na trhu je široká a množstvo materiálov dáva zabrať i odborníkom, ktorí musia neustále sledovať aktuality. Tí menej znalí prirodzene už v takom spektre ťažko hľadajú vodítko a keďže každý producent propaguje svoj materiál ako ten najlepší a najvhodnejší, začínajú smerovať k rozhodovaniu len na základe cien. Prečítajte si preto niekoľko rád, ktoré sme pre Vás pripravili,a k sa chystáte na kúpu zámkovej dlažby.

Nosnosť a odolnosť

V prvom rade by zámková dlažba mala zohľadňovať požiadavky na nosnosť a odolnosť z hľadiska lokálnych pôdnych podmienok. Pod nosnosťou si nepredstavujte ale len obyčajnú hrúbku, pretože aj tvar zohráva rolu. Niektoré typy vytvárajú silnejšiu väzbu so susediacimi kameňmi, čím i odolnosť celkovej plochy narastá.

Z hľadiska pôdy je najväčším problémom tvarovateľná, ako napríklad ílovitá, ktorá vyžaduje, aby ste investovali aj do lepšieho podkladu, pričom sa odporúčajú aj silnejšie dlaždice.

Vlastnosti materiálu

Ďalšou možnou vlastnosťou, ktorú potrebujete zohľadniť môže byť práve mrazuvzdornosť, ktorá je určená práve materiálom, z akého je zámková dlažba vytvorená. Lepším zahustením materiálu pri vibrolisovaní sa množstvo zbytkovej vody v dlažbe znižuje, čím klesne i podieľ dusičnanov a nevytvárajú sa na plochách segmentov sanytrové výkvety.

Rovnako môže byť preferované, aby jednotlivé segmenty disponovali protišmykovými vlastnosťami, hlavne pri stúpaní, schodoch a pod. Naopak, kde túžite po lepšom vizuálnom dojme a  je tam menšie nebezpečenstvo zranenia, je možné vybrať hladší povrch, ktorý je dokonca i ľahšie umývateľný.

Tvar a farba

Logicky táto kategória už spočíva nielen na kvalite materiálu, ale skôr na Vašich predstavách. Zámková dlažba má zohľadňovať spomínané zaťaženie, preto tomu prispôsobte jednotlivé vzory. Tam kde sa často chodí, je potrebné položiť širšie kamena dlažby, až kľudňe nad 60 mm, zatiaľčo bočné, vizuálne časti môžu mať omnoho menšiu šírku, napríklad 40 mm. Ak sa jedná o plochy, ktoré budú zaťažené automobilom, dokonca i nákladným, odporúča sa voliť kamene o šírke 80 až 100 mm.

Farby závisia od Vašeho plánu, no všeobecne odborníci odporúčajú, aby mala zámková dlažba  jednoduchšie farebné spektrum z hľadiska kontrastu s okolím, napríklad v záhrade by chodník nemal zbytočne zatieniť výrazné farby rastlín a doplnkov.

Nakoniec ale musíte brať do úvahy, že akákoľvek kvalitná dlažba nezaručuje sama trvajúci efekt. Pôdu pod ňou poškodzujú pravidelné dažde, preto venujte pozornosť úprave pôdy. Len dostatočné zahustenie pred položením zaručí, že sa povrch nebude čoskoro prepadať a nespôsobí Vám nerovnosti. Spáry medzi dlaždicami nechajú vodu prepadnúť do podkladu so štrkom, pričom voda i z topiaceho sa snehu sa rozptýli do pôdy a zabráni jej podmáčaniu.

www.abw.sk

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.