Ako ďaleko zasadiť strom, aby nepoškodil základy domu

0 5 466

Príroda je krásna a pôsobí na nás pozitívne, preto sa ňou obklopujeme z každej jednej strany. A výnimkou nie je ani naše bývanie. Vysádzame si v okolí domu stromy, trávnik a kvety. Avšak, aby nám nespôsobovala takáto scenéria problémy a nepoškodzovala náš majetok, je potrebné si pri stavbe alebo rekonštrukcií domu či záhrady všetko dobre premyslieť.

Vysoké stromy a ich konáre môžu vplyvom silného vetra a počasia vytvárať nebezpečné prostredie. Silný koreňový systém veľkých stromov zasa môže ohroziť integritu základov domu. Aby ste sa preto nemuseli báť o svoju strechu nad hlavou a budúcnosť, je naozaj dobré si rozmiestnenie niektorých stromov a kríkov v blízkosti domu dobre premyslieť. Dáme vám k tomu niekoľko dobrých tipov.

Ako ďaleko od domu zasadiť strom?

Pred výsadbou stromu blízko vášho domu posúďte schopnosti jeho koreňového systému, pričom vezmite do úvahy klimatické podmienky a typ pôdy. Korene rovnakého druhu stromu sa môžu vyvíjať rôznymi spôsobmi. Napríklad, ak je podzemná voda vysoko, korene nebudú rásť hlboko do pôdy.

Ak, naopak, nie je na povrchu pôdy dostatok vody, koreň sa bude snažiť nájsť tú, ktorá je hlbšie v zemi. Navyše, aj strom, ktorý roky nikomu nespôsoboval žiadne problémy, môže začať po čase ničiť dom. Ako?

Môže k tomu dôjsť v dôsledku zmien v podmienkach rastu koreňového systému. Napríklad, keď pod stromom alebo v jeho blízkosti bola položená cesta, ktorá začala blokovať prístup vlhkosti k jeho koreňom.

Aby ste preto udržali váš domov alebo okolie v bezpečí, musíte dodržiavať stavebné pravidlá, nariadenia a normy, ktoré určujú vzdialenosť budovy k osi stromu. Väčšinou je to vzdialenosť najmenej 5 metrov. Od podzemných plynovodov a kanalizačných sietí by to mala byť vzdialenosť od 1,5 až 2 metre. Samozrejme, treba tiež myslieť aj na šírku koruny stromu, čím väčšia, tým ďalej by od domu mal byť strom zasadený.

Pokiaľ ide o normy pre umiestnenie budov a stromov v konkrétnej lokalite, musíte byť veľmi opatrní a myslieť na to:

  • Ako ďaleko od susedného plotu si môžete postaviť dom a stromy?
  • V akej vzdialenosti od susedov by mal byť septik a iné siete?

Ak sa v tom nevyznáte, hľadajte omoc v zákone, vyhláškach alebo u odborníka. V opačnom prípade môžete ohroziť nielen seba a svoj domov, ale aj susedov.

Zdroj obrázka: TK Kurikawa/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.