Ako chrániť zariadenie kúpeľne pred vlhkosťou a plesňami?

0 366

Rekonštrukcia kúpeľne patrí k finančne najnáročnejší rekonštrukciám v domácnosti. Zariadenie kúpeľne nie je práve najlacnejšie a práve z tohto dôvodu by sme si ho mali chrániť, aby nám slúžilo niekoľko desaťročí.

Ako ale chrániť zariadenie kúpeľne pred vlhkosťou a plesňami? Práve vlhkosť a plesne dokážu úplne znehodnotiť komplet celé zariadenie kúpeľne.

Čistite škáry medzi obkladačkami

Vysoká vlhkosť v kúpeľni môže spôsobiť vznik plesní a práve preto je dôležité, aby ste pri každom umývaní a upratovaní kúpeľne čistili aj škáry medzi obkladačkami. Na čistenie škár si kúpte kefku, poprípade použite starú vyradenú zubnú kefku. Odporúčame používať klasické prípravky na čistenie kúpeľne, avšak pomôcť vám môžu aj ocot, sóda bikarbóna, či kyselina citrónová.

Nasypte si na kefku sódu bikarbónu alebo kyselinu citrónovú, trošku si priestor, ktorý idete čistiť navlhčite a následne sa pustite do čistenia. Po vyčistení všetko dôkladne opláchnite a vyutierajte.

Ak sa rozhodnete používať ocot, odporúčame vám kritické miesta oblievať octom, vyčistiť kefkou a nechať chvíľu pôsobiť. Dávajte si však pozor, aby ste pri čistení nepoškodili škárovaciu hmotu.

Po sprchovaní/ kúpaní utierajte mokré plochy

Ak chcete chrániť zariadenie kúpeľne pred vlhkosťou a plesňami, je dôležité, aby ste po sprchovaní a kúpaní utierali mokré plochy na zemi, či stene. Keď dostatočne neutriete obklad a dlažbu, riskujete, že práve v týchto priestoroch sa vám môže objaviť pleseň.

Na utieranie mokrých plôch používajte handry zo starého bavlneného oblečenia. Väčšiu savosť ale ponúkajú švédske utierky. Jednu si nechajte na utieranie mokrých plôch a jednú v menších rozmeroch odporúčame používať na umývanie vodovodných batérií.

Pri umývaní dávajte pozor, aby ste si nepoškodili dlažbu. Ak vám na zem padne niečo väčšie, hrozí vám poškodenie dlaždíc. Pomôcť si môžete trvácim tesniacim tmelom, ale ak prasklinu, resp. odpadnutý kúsok dlažby nejako nezamaskujete, riskujete, že sa vám dlažba bude poškodzovať ďalej. Pod vplyvom vlhkosti sa vám tam môže objaviť aj pleseň.

Zariadenie kúpeľne pred vlhkosťou a plesňami ochránite aj pravidelnou výmenou vzduchu. Vždy po sprchovaní a kúpaní kúpeľňu otvorte dokorán a nezabúdajte otvoriť aj okno, aby vlhký vzduch mohol ísť von.

Zdroj obrázka:

Autor: rawmn / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.