Aké stropné svietidlá existujú a kde ich využijete?

0 394

Asi najznámejším stropným svietidlom je luster, popri ňom však existuje ešte niekoľko ďalších typov stropného osvetlenia. Niektoré sú tradičné a majú ich takmer v každej domácnosti, iné sú moderné a hodia sa viac do nových interiérov. Poďme si povedať niečo o stropných svietidlách – aké typy existujú a kde sa hodia najviac?

Luster pôsobí slávnostne

Luster je nesmrteľná klasika. Využijete ho v provensálskom, klasickom aj retro štýle. Môže byť vyhotovený z rôznych materiálov a v rôznych štýloch, ale kultový status dosiahol najmä honosný krištáľový luster. Nielenže šíri svetlo, ale miestnosť, v ktorej sa nachádza, výrazným spôsobom ozdobuje. Lustre majú svoj pôvod v stredoveku, kedy osvetľovali príbytky bohatých mešťanov a šľachty. Dlho pred objavením elektriny alebo plynového svietenia sa na lustre osádzali sviečky, svoj často honosný a impozantný výzor si však zachovali aj po elektrifikácii, sviečky len boli nahradené žiarovkami.

Luster patrí medzi obľúbené stropné svietidlá a využijete ho najmä vo veľkých a reprezentatívnych miestnostiach – vstupná hala, obývačka, jedáleň.

Jednoduché závesné svietidlá

Závesné svietidlá takisto visia zo stropu na reťazi alebo šnúre ako lustre, na rozdiel od nich však majú len jednu žiarovku alebo žiarivku, zatiaľ čo na lustri ich býva viac. Ich dizajn však môže byť rovnako odvážny ako pri lustroch. Častejšie však pôsobí nenápadnejšie a minimalistickejšie, čo je dotiahnuté do krajnosti pri žiarovke visiacej zo stropu na elektrickej šnúre. Jednoduché prevedenie závesných svietidiel sa vám bude skvele hodiť pri zariaďovaní domácnosti v škandinávskom, industriálnom, minimalistickom alebo retro dizajne.

Stropné bodové svietidlá

Obľúbenosť bodových svietidiel vôbec nie je prekvapujúca. Väčšinou býva na jednom svietidle viacero žiaroviek, ktoré sa dajú ľubovoľne a nezávisle od seba nasmerovať podľa potreby. S takto riešeným stropným osvetlením sa dá manipulovať a svetelný okruh otáčať podľa potreby , čo sa zíde najmä v miestnostiach, v ktorých sa vykonáva viacero činností. Môže to byť detská izba, pracovňa, ale nestratia sa ani v kúpeľni alebo kuchyni. Záleží na veľkosti miestnosti a jej dispozičnom riešení.

Stropné bodové svietidlo
Stropné bodové svietidlo

Zapustené svietidlá

Moderne pôsobiace zapustené svietidlá sú v posledných rokoch veľkým hitom. Majú viacero výhod, vďaka ktorým ich mnohí ľudia uprednostňujú pred inými typmi stropných svietidiel. Aké? Celé sú zapustené v strope, takže ich takmer nevidieť, čo sa môže hodiť do dizajnu minimalisticky zariadených miestností. Nezaberajú žiadne miesto, takže pri nižších stropoch sú výbornou voľbou. A pri dobrom rozmiestnení po strope poskytujú excelentné osvetlenie po celej ploche miestnosti. Posledný bod však poukazuje aj na ich potenciálny nedostatok – pri väčších miestnostiach je potrebné ich nainštalovať väčšie množstvo, aby rovnomerne osvetlili celú miestnosť, pretože zapustené svietidlo väčšinou jasne osvetľuje len pomerne malú oblasť priamo pod sebou.

Zapustené svietidlá využijete napríklad v kúpeľniach, halách, kuchyniach alebo všade, kde sú nižšie stropy a potrebujete šetriť priestorom.

Čo pri nákupe stropných svietidiel zvážiť?

Možno už máte jasno v tom, aké stropné svietidlo je pre vašu domácnosť to najvhodnejšie. Je však možné, že si neviete vybrať a stále určite nedovoľte, aby to bol aj faktor rozhodujúci. Ak domácnosť zariaďujete nanovo, pozorne si prezrite miestnosť a skúste sa zamyslieť nad jej budúcim dizajnom. Vyberte typ osvetlenia, ktorý bude tento štýl dopĺňať.

Aký rozmer má miestnosť? Zmestí sa do nej aj stojanová lampa? Aké vysoké sú stropy? Nebude visiace stropné svietidlo alebo luster brániť v pohybe vyšším osobám? To všetko sú otázky, na ktoré je potrebné si odpovedať. Čím väčší výber svietidiel budete mať k dispozícii, tým pravdepodobnejšie je, že nájdete to správne osvetlenie pre vašu domácnosť.

Medzi e-shopy s najširšou ponukou svietidiel na slovenskom trhu patria Profisvietidla.sk. Ak ste ten typ, ktorý si potrebuje vyberať zo širokej ponuky, aby sa vedel rozhodnúť, Profisvietidla.sk sú pre vás ako stvorené. Tisícky svietidiel skladom poskytujú záruku, že si vyberiete stropné svietidlo podľa vašej potreby a vkusu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.