Záhradná architektúra bez kameňa? Neprichádza do úvahy

0 948

Je to neoddeliteľná súčasť prírody. Človeka po dlhé roky sprevádza a poskytuje mu niekoľko možností, ako si zjednodušiť svoj život. Pokiaľ by ste si chceli vytvoriť takéto dokonalé prostredie aj doma, mali by ste si vybrať jeden zo základných doplnkov, ktoré robia záhradu skutočne dokonalou.

Drevo je na tom podobne, no jeho trvácnosť je viac obmedzená a v priebehu času nemá jednoducho schopnosť odolávať externým podmienkam. Kov je síce pevný a má svoje výhodné vlastnosti na rôzne konštrukčné práce, ale do externých podmienok sa asi tiež veľmi nehodí, pokiaľ nie je špeciálne ošetrený proti korózii, platí to zrejme dvojnásobne.

Kameň je najvhodnejší materiál

Využíva sa takmer vo všetkých oblastiach, no v stavebníctve, architektúre a modernom dizajne asi najviac. Môže to byť samostatný solitér, jednoduchá a pritom originálna fontánka s pitnou vodou uprostred vašej záhrady, alebo odpočinková zóna lavičky.

Kameň možno využiť na suché múriky, do skalky, na chodníky a cesty, vyvýšené záhony, bylinkové zákutia, okolo záhradných jazierok a potôčikov. Má neopakovateľnú štruktúru, sfarbenie a tisícročnou energiu.

Po opracovaní sa dá dokonca využiť aj ako obkladový materiál do interiéru, kde pôsobí naozaj luxusne. Kameň je veľmi nenáročný na údržbu, čo sa do problematických podmienok naozaj hodí.

Nesmie pôsobiť umelo

V prípade kameňa to asi nie je ani možné. Aby bolo ale všetko v dokonalej harmónii a súlade s prírodou, mali by ste dbať na originálne tvary kameňa, ktoré netreba upravovať. Pokiaľ má byť tento materiál originálnym doplnkom v záhrade, musí pôsobiť tak, akoby tam bol už od začiatku. Prírodné kamene sa postarajú o navodenie atmosféry divokej scenérie, v niektorých prípadoch sa dokonca tvrdí, že vhodne rozmiestnené kamene by mali ochraňovať každý jeden domov.

Skrášliť týmto materiálom môžete záhradné jazierko, okrasnú záhradku, okolie stromov a okrasných tráv, ale samozrejme aj ako špeciálny stavebný prvok bude veľmi dobre slúžiť. Dnes sú ním vypĺňané aj špeciálne koše v tvare kvádrov, ktoré sa aplikujú na vytvorenie oporných múrikov. Nech je to na akýkoľvek účel, nesmiete zabudnúť na správne ukotvenie a niekedy aj samotnú veľkosť. Ak by bol kameň v majoritnom postavený, pôsobilo by to príliš chladno a smutne.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.