Aké rastliny si vybrať do skalky?

0 230

Skalka je obľúbený skrášľovač záhrady. Niet sa čomu čudovať, vyzerá naozaj nádherne, no nemôžete to s ňou prehnať a urobiť ju gýčovou. Preto je dôležité vybrať si do skalky tie správne rastliny. No pozor, nemôžete vyberať iba tie, ktoré sa vám páčia. Každá skalnička má iné požiadavky – na vlhkosť, na pôdu, na svetlo. Pôdu si môžete upraviť podľa potreby – môžete pridať piesok, hnojivo, rašelinu. Takže nezúfajte, keď ste objavili rastlinu, ktorú túžite, no nemáte vhodnú pôdu, môžete si ju upraviť. Ktoré skalničky sú najobľúbenejšie?

Chcete vytvoriť „vankúše“?

Máte väčšiu skalku a chcete si urobiť bohaté vankúše zo skalničiek? Skvelou voľbou je Arábka kaukazská, ktorá má bielu farbu kvetov a dorastá až do výšky 20 cm. A do akej skalky je vhodná? Obľubuje hlavne slnečné a polotienisté miesta. Druhom skalničkou, ktorá vám urobí nádherne husté vankúše je Flox šidlolistý, môžete si ho vysadiť v červenej a bielej farbe. Dorastá do výšky 10 cm a má najradšej slnečné miesta. Je dobre, keď ho do skalky umiestnite tak, aby vytvoril previs.

Obľúbené skalničky  

Medzi najobľúbenejšie skalničky patrí aj Tarička. Kvety má biele, ružové, fialové a červené. Obľubuje slnečné alebo polotienisté miesta a na polievanie je veľmi nenáročná. Náročnejší na vlahu a slnečné lúče je Horec jarný, za vašu starostlivosť vás odmení krásnymi kobercami z modrých kvetov. Nenáročná a odolná trvalka je Materina dúška, nemusíte sa báť ju zasadiť ani na tie najhorúcejšie miesta. Poteší vás krásnymi ružovými kobercami z kvetov a skvelou vôňou.

Je dôležité, aby ste neprecenili vlastnosti svojej pôdy a nezasadili tam skalničky, ktorým sa tam nebude dariť, vaša snaha by vyšla navnivoč. Preto je lepšie na začiatok, hlavne, keď nie ste skúsený pestovateľ, začať s nenáročnejšími rastlinami, o ktorých viete, že nie sú náročné na pôdu, vlahu a sú dostatočne odolné.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.