Ako ušetriť na kúrení?

1 259

Posledné zimy sme mali šťastie, že neboli také tuhé a vďaka tomu sa nám vrátilo na preplatkoch dosť veľa peňazí. No čo musíte urobiť pre to, aby ste mali preplatok za energiu aj vtedy, keď je zima tuhá? Musíte šetriť, to je jasné, ale ako šetriť na kúrení tak, aby vám zuby nedrkotali celú zimu? Nie je to nič zložité, no je to o veľkej sebadisciplíne, či budete dodržiavať rady, ktoré teraz dostanete. Je to len na vás, či si za vaše peniaze doprajete dovolenku v Alpách alebo vyšší účet za energie.

Vetrajte nárazovo 

Nevetrajte cez ventilačku, zbytočne prichádzate o teplo a čerstvého vzduchu vám do domu veľa neprúdi. Radšej otvorte dvere alebo okná do kríža, urobte poriadny prievan, za 20 sekúnd máte vyvetrané a navyše to pocíti aj vaša peňaženka. Takýto spôsob vetrania je oveľa efektívnejší.

Dajte voľne dýchať radiátorom

Ako sušíte prádlo v zime? Dávate ho na radiátory, aby bolo čo najskôr suché? Síce prádlo bude pomerne rýchlo suché, ale to aj vaša peňaženka. Pretože energia, ktorú spotrebuje radiátor bude aj o pätinu vyššia. Tiež nie je dobré, keď máte pred radiátorom gauč, skrine alebo akúkoľvek zábranu. Slobodu radiátorom!

Regulujte teplotu kúrenia

Keď odchádzate z domu alebo idete spať v žiadnom prípade kúrenie nevypínajte. Akože nikdy. V dnešnej dobe je dôležité teplotu regulovať – cez deň ste v práci a vaše deti v škole, nastavte kúrenie na túto časť dňa na 16°C a nastavte, aby kúrenie nabehlo na normálny režim v čase, keď sa vrátite domov. Tiež znížte teplotu na 17-18°C počas noci. Ste pod perinou, bude sa vám lepšie spať a ešte aj ušetríte.

Zabráňte únikom tepla

Ideálne je, keď máte dom zateplený a plastové alebo eurookná. Vtedy dochádza k minimálnym únikom tepla. No čo v takom prípade, že máte staré drevené okná, cez ktoré prefukuje studený vzduch? Veľmi vám pomôžu vonkajšie rolety alebo žalúzie, ktoré vytvoria izolačnú vrstvu. Prípadne trochu pomôže, keď na parapet pod okná dáte nejakú deku alebo iný izolačný materiál.

Zdroj obrázku: Jaroslav Moravcik / Shutterstock.com

1 komentár
  1. Jindra hovorí

    Je pravda, že tieto veci pomôžu najviac pri znížení cien za kúrenie … Lenže u nás treba bol problém v tom, že sme s bývalým dodávateľom mali tak zle postavenú zmluvu, že nám ani to že sme sa doma obmedzili v energiách nič moc s cenou neurobilo, pomohlo až vyviazanie zo zmluvy a prechod ku slovakia energy, ktorá s nami vlastne všetky administratívne veci i vybavila. Takže si myslím, že článok má veľkú pravdu, ale musí aj dodávateľ byť čo k čomu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.