Aj drevo potrebuje ochranu

0 386

Zub času sa nevyhýba ani drevu. Aby si zachovalo svoj krásny a prirodzený vzhľad, potrebuje dostatočnú ochranu, a to rovnako v interiéri ako aj v exteriéri. Aj tá najlepšia povrchová úprava totiž po čase zostarne a prestane plniť svoju úlohu. V projektových marketoch Hornbach nájdete rôzne druhy lazúr, vosku či vodou riediteľných farieb a lakov.

Drevený nábytok do záhrady či interiéru, ale aj drevené okná či okenice musíte chrániť pred nežiaducimi vplyvmi. Okrem prirodzeného opotrebovania vplyvom času sú totiž vystavené aj poveternostným vplyvom či napadnutiu škodcov. Ošúchaný či navlhnutý nábytok s plesňou nie je práve najlepšou vizitkou interiéru.

Dokonalý podklad

Predtým, ako sa pustíte do úpravy dreva, povrch poriadne prečistite. Tento princíp platí nielen v prípade čerstvého dreveného povrchu, ale aj pri obnovovaní starých náterov. ,,Podklad pod novou vrstvou musí byť bez nečistôt a poriadne vyschnutý, v opačnom prípade riskujete, že bude nerovnomerne prekrytý čerstvým náterom,“ varuje Monika Linghartová, odbroníčka na farby a laky z projektových marketov Hornbach. Ak plánujete použiť vodou riediteľné farby, odstrániť musíte aj prípadnú mastnotu.

Pred nanesením náteru obrúste drevo do hladka, tmelom vyrovnajte prípadné poškodenia a očistite ho. Tmel nechajte poriadne vytvrdnúť. Môže sa stať, že sa po uschnutí prepadne. V takom prípade naneste ďalšiu vrstvu. Až vyschne, môžete takto upravený povrch prebrúsiť. Ak chcete drevo dlhodobo chrániť, najprv ho ochráňte hĺbkovou penetráciou a až následne naň naneste niekoľko vrstiev vrchného náteru. Pred zahájením nanášania náteru majte na mysli, že medzi jednotlivými vrstvami musíte rátať s časom na vyschnutie povrchu. Po prvej vrstve laku sa na dreve môžu objaviť poškodenia, ktoré ste doposiaľ nevideli. Tie ešte raz prebrúste.

Náter na väčšie plochy nanášajte širokým štetcom, ktorý vám ušetrí čas. Na úzke dosky plotu alebo lavičky zase zvoľte užší štetec.

Vhodný náter

Vyberať dnes môžete medzi širokou paletou náterov. Ak váhate medzi jednotlivými prípravkami, majte na pamäti nároky na trvanlivosť a odolnosť nábytku. Krycia farba vytvára silnejšiu vrstvu a zakrýva kresbu dreva. Lazúra zase zvýrazňuje krásu materiálu a v exteriéri odoláva poveternostným vplyvom až sedem rokov. Na jedálenské a kuchynské stoly je vhodné použiť prípravky, ktoré môžu prísť do styku s potravinami. Rovnaká podmienka platí aj pri nábytku do detskej izby. Na ploty a záhradné konštrukcie voľte vysoko odolné nátery. Ak potrebujete drevo ochrániť pred navlhnutím, ošetrite ho špeciálnou živicou. Je elastická, nepriehľadná a odoláva poveternostným vplyvom. Použiť môžete aj silnovrstvovú lazúru Aqua, ktorá je vhodná nielen na okná a drevenice, ale aj na dvere, záhradný nábytok, ploty a ostatné  drevené povrchy. Je vyrobená na vodnej báze a na povrchu dreva zanecháva film. ,,Zachováva štruktúru dreva a jej veľkou výhodou je dlhodobá ochrana pred poveternostnými vplyvmi i UV žiareniu,“ radí Linghartová z Hornbachu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.