Aby bazén bola radosť, nie starosť

0 386

Úrazy sa nestávajú len tým druhým…

Nie, nechceme maľovať čerta na stenu, ale opatrnosti nie je nikdy dosť! Áno, pri bazéne by mala byť predovšetkým zábava, ale má to byť zábava od začiatku do konca a nie zábava, ktorá sa zmení v najhoršie okamihy vášho života!

Zopár čísiel

888 – cca toľko úrazov ročne vznikne v ČR v spojení s vodou

5 a menej – práve toľko minút najčastejšie uplynie od momentu, kedy ste svoje deti videli naposledy

300 – toľko ľudí sa ročne utopí v ČR

200 – práve toľko z nich sú deti do 18 rokov

45 % – z nich sú deti do 3 rokov

26 % – v 26 % prípadoch sa jedná o nedostatočný dohľad dospelého

79 % – asi to bude náturou a odvahou, ale 79 % utopených sú chlapci

43 % – dospelých, ktorí sa utopili malo alkohol v krvi

Pri úrazoch spojených s pobytom pri vode sa najčastejšie stretávame s pádmi do vody. Ak sa človek nezraní a vie plávať, väčšinou skončí len s vystrašeným a prekvapeným výrazom na tvári. Ak spadne do vody neplavec alebo dieťa, v tom momente môže ísť o život!

02-nafukovaci-lehatko
Nafukovacie lehátko Extra Comfort

V prípade dieťaťa vždy platí: nenechávať ho bez dozoru! Nikdy! Zmierniť následky pádu do vody pri deťoch je možné ochrannými pomôckami, ako sú nafukovacie rukávy, vestičky či kruhy, ktoré dnes zoženieme v rôznych farebných prevedeniach či s vyobrazením obľúbených hrdinov. Deti nebudú mať pocit, že nosia záchranný prvok. Ako už však bolo spomenuté – nič nemôže nahradiť váš dozor!

S dospelými býva problém. Nemôžete im nič prikázať, ani im dať výprask. Práve dospelí si mnohokrát myslia, že ich nápad skákať do bazéna najrôznejšími spôsobmi je najväčšia zábava, akú môžete pri bazéne zažiť. Áno, môže to byť zábava, ale len do chvíle než sa niečo stane. Koľkokrát, už niekoho napadlo skákať do vody z rozličných predmetov, zhadzovať niekoho do vody atp. Pritom na trhu je toľko vychytávok pre zábavu vo vode, o ktorých možno ani neviete. Skôr ako vymýšľať všelijaké nové nápady; či provizorné riešenia, ktorými sa môžete zraniť, alebo poškodiť bazén; je lepšie siahnuť po atrakciách, ktoré sú priamo určené pre hru vo vode.

Možnosti hier pri vode

03-mic-kokido
Neoprénová lopta Kokido na americký futbal

Pre športových nadšencov vyberáme z možnosti si vo vode zahrať volejbal, basketbal či vodné pólo, a to všetko z bezpečných nafukovacích materiálov. Taktiež nie je nutné hádzať si s klasickými loptami, ale vhodnejšie je zvoliť mäkké nafukovacie alebo lopty zo špeciálnej textílie. Ak vás tieto lopty zasiahnu, nehrozí vám riziko úrazu. Veľkou vychytávkou a zároveň originálnym darčekom pre milovníkov vody je nafukovací bar do bazéna. Tekutiny sa musia doplňovať, ale s alkoholom opatrne! Zabaviť sa môžete taktiež pri love vo vode. Vybrať si môžete z potápacích krúžkov, tyčiniek alebo loptičiek. Veľký úspech u detí majú naťahovacie ryby do vody a vodné delá. Nezriedka nimi môžete zabaviť aj staršiu generáciu a začne skutočná vodná prestrelka!

01-volejbalova-sada
Nafukovacia volejbalová sada so sieťou

10 najdôležitejšich zásad:

1. Naučte svoje deti čo najskôr plávať!

2. Nikdy ich nenechávajte pri vode samé.

3. Používajte ochranné pomôcky do vody (plávajúci kruh, rukávy, vestičky a pamätajte, že ani tie nikdy nenahradia váš dozor!

4. Nenechávajte v blízkosti bazénu veci, o ktoré sa dá zakopnúť.

5. Pamätajte, že do bazéna sa neskáče, ani sa okolo neho nebehá.

6. Rovnako ako za volant – alkohol sem jednoducho nepatrí!

7. Naučte sa poskytnúť prvú pomoc!

8. Bazénovú chémiu nenechávajte voľne prístupnú a ukryte ju pred deťmi.

Používajte ochranné prostriedky pri manipulácii s chémiou, rovnako tak sledujte pozorne pokyny výrobcu pri dávkovaní.

9. Nikdy nepoužívajte v blízkosti bazénu elektrické zariadenia!

10. Všetky zariadenia k bazénu majte pripojené výhradne cez prúdový chránič!

Zdroj obrázkov: Bazenyshop.sk

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.