7 vecí, ktoré ste nevedeli o záhrade

0 175

Mať vlastnú záhradu je skvelá vec. Okrem toho, že vás v lete ochráni pred slnkom, postará sa o to, aby ste si mohli vypestovať vlastné ovocie, zeleninu či krásne kvety. V tomto článku však nenájdete žiadne tipy „ako množiť ríbezle“ či „ako sa zbaviť slimákov“, ale zaujímavé fakty, o ktorých ste s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nepočuli. Kde začať?

shutterstock_148568861

1. Slnečnica nie je iba jeden kvet

Na prvý pohľad je jasné, že slnečnica je iba jeden kvet. No keď sa pozriete na ňu zblízka, jej hnedý stred je tvorený z ďalších 1000 – 2000 maličkých kvetov. Naozaj, zadívajte sa na ňu.

2. V lyžičke hliny je viac mikroorganizmov ako ľudí na svete

Viac ako 7 miliárd rôznych mikroogranizmov nájdete v malej lyžičke hliny. Neuveriteľné číslo, čo poviete? Môžete byť však pokojný, mikroorganizmy sú pre vašu pôdu a úrodu veľmi dôležité, takže je to len a len dobre.

3. Zvuky ovplyvňujú rastliny

Každý počul o tej babskej rozprávačke, že keď sa kvetinám a rastlinám budete prihovárať či im spievať, budú rásť rýchlejšie. Nuž, možno budete prekvapený, ale kúsok pravdy na tom je. Vedci zistili, že hudba pozitívne vplýva na rast rastlín. Dokonca populárni Boriči mýtov to skúšali a ukázalo sa, že v skleníku s hudbou rastliny rástli rýchlejšie ako v skleníku, v ktorom bolo ticho.

4. Burina je lákadlom pre motýle

Lieta vo vašej záhrade veľa motýľov a vytešujete sa, že za to môžu vaše krásne kvetiny? Možno budete trochu sklamaný, no štúdia ukázala, že pre motýle je atraktívnejšia burina ako púpava či ďatelina ako krásne kvety.

5. Prášok na pečenie a sladké paradajky

Vedeli ste o tom, že keď primiešate do pôdy trochu prášku na pečenie pri paradajkách, tak vaša úroda bude sladšia? Je to kvôli tomu, že prášok na pečenie pohltí kyslosť pôdy.

6. Jahoda je sesternica ruže

Jablká, hrušky, broskyne, maliny či jahody patria do čeľade „ružovité“ a to z nich robí blízku rodiny tohto obľúbeného kvetu.

7. Farbu hortenzie môžete zmeniť

Zásaditá pôda sa pri pestovaní hortenzie prejaví tak, že jej kvety sú viac ružové. A kyslejšia zemina sa prejavuje zase modrejšími kvetmi. Ak chcete modrú hortenziu, pridajte do pôdy kávu a

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.