6 tipov, ktoré sa postarajú o vašu záhradu

0 784

Určite ste sa už presvedčili na vlastnej koži o tom, že jar a teplejšie počasie je tu. Okrem častejších pobytov v príjemnom prostredí prírody, je to však aj o starostiach. Platí to najmä pre tých, ktorí majú svoj vlastný rodinný dom a na ňom krásnu veľkú záhradu, o ktorú sa treba starať. Uľahčiť si to môžete pomocou niektorých jednoduchých trikov, ktoré pomôžu začiatočníkom aj skúseným.

1. Popis rastlín ako umenie

Mať svoju vlastnú záhradku a na nej rozličnú zeleninu je obrovská výhoda, pretože viete, čo konzumujete a zároveň aj šetríte. Výsev sa ale môže často skomplikovať. Chaosu v tom, čo ste kde zasiali a zasadili sa však môžete vyhnúť vtedy, ak si rastliny v záhrade ihneď pomenujete.

Plastové štítky sú na popisovanie skvelé, pretože môžete na ne napísať všetky dôležité informácie a značky. Materiál, z ktorého sú vyrobené vydrží a zároveň vyzerajú aj veľmi vkusne. Nezabudnite ale použiť správny popisovač, ktorý voda a dážď nezmyje.

V obchodoch dnes nájdete veľmi originálne štítky, no ešte zaujímavejšou a trvácnejšou možnosťou je písať na hladký kameň, prípadne použiť nepotrebné fragmenty hlinených kvetináčov alebo dlaždíc.

2. Ochrana pred nečakanou smrťou z prízemného mrazu?

Ak predpoveď počasia ešte hlási prízemné mrazy a všetky rastliny ste už skoro vysadili, musíte konať rýchlo, aby sa zabránilo zraneniu rastlín. Tie môžu byť pokryté hlinenými kvetináčmi alebo dnom zrezaných fliaš. Vytvoríte tak improvizovaný mini skleník, ktorý udrží v okolí výhonku teplý vzduch.

3. Originálna, ale účinná metóda na odstránenie vošiek

Krása si vyžaduje starostlivosť a pravidelnú údržbu. Platí to aj v prípade vašej záhrady, ktorá je v jarných mesiacoch pomerne často vystavená škodcom a voškám. Zbaviť sa ich zo spodnej strany listov je ale pre mnohých záhradkárov náročné. Niektorí to riešia prúdom vody a iní používajú zasa chemikálie, pretože sú v koncoch.

Otočte si okolo ruky alebo iného nástroja lepiacu pásku lepiacou stranou smerom von a utrite takto infikované listy. Originálne, ale určite efektné!

4. Viac vody znamená viac úrody

Toto poradenstvo je dôležité najmä pre tých, ktorí žijú vo veľmi horúcom podnebí alebo majú záhradu na priamom slnku. Rastliny potom trpia nedostatkom vlhkosti, no ich zalievanie po celý deň je náročné a niekedy aj nedostatočne účinné.

Ak chcete vyriešiť tento problém, musíte preto aj niečo urobiť. Vytvoriť si mini zavlažovací systém vám veľa času nezaberie!

Vezmite plastovú fľašu, odrežte jej dno a v štupli urobte niekoľko dier, aby voda mohla prúdiť. Nezabudnite ju ale vodou naplniť. Takýto systém môže koreň rastlinky pravidelne zavlažovať a vám ušetriť čas a námahu s polievaním.

5. Zabojujte s tvrdohlavými semenami

Potrebujete, aby vám hrach a fazuľa rástli rýchlejšie? Niektoré semená, ako napríklad sladký hrášok alebo fazuľa, majú po uschnutí tvrdú škrupinu. Pri výseve tak môžu dlho klíčiť, čím sa zber prirodzene oneskoruje.

Riešenie, ktoré vám môže v tomto smere pomôcť, je naozaj jednoduché. Namočte semená pred výsadbou (ideálne cez noc) do vlažnej vody. To zmäkčí ich tvrdú škrupinu a pomôže im klíčiť rýchlejšie.

6. Vďaka toaletnému papieru budú korene v poriadku

Niektoré druhy zeleniny, ako napríklad fazuľa a hrášok, nemajú radi ani to, aby boli ich korene v pôde rušené. Špeciálna starostlivosť je preto pre mnohých záhradkárov náročná. Pomôcť vám v tom ale môže obyčajná rolka z toaletného papiera.

Z jedného z okrajov urobte tri rezy v rovnakej vzdialenosti, vyrezanú lepenku potom zložte smerom dovnútra tak, aby ste vytvorili akoby nádobu a zasadili semená do jej vnútra. Vytvoríte akoby koreňový bal, v ktorom rastlinky a ich korene nezmrznú. Pri sadbe lepenka časom zhnije a korene si nájdu cestu von.

Tak čo na to poviete? Vyskúšajte si to takto uľahčiť aj vy a určite bude starostlivosť o vašu záhradu pohodlnejšia.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.