Práčka nie je lacný prístroj ani zariadenie. Navyše, ak prestane fungovať a plniť svoj účel, rodina zažíva veľký stres. Dôsledkom skrátenia doby jej použiteľnosti môže byť zlá starostlivosť a neodborné používanie. Existuje však množstvo univerzálnych systémov, o ktorých si niečo málo teraz povieme a vy ich potom môžete jednoducho aplikovať do praxe.
Implementácia týchto jednoduchých odporúčaní vám umožní, aby vám práčka fungovala niekoľko rokov.
Utierajte gumové okraje bubna po každom praní
Často na to zabúdajú aj tie najskúsenejšie gazdinky. Po každom praní v gumenom okraji práčky, ktorý je zodpovedný za tesnosť zariadenia počas pracieho cyklu, po zatvorení dvierok, zostáva vždy nejaká voda. Takto sa však môže tvoriť vlhkosť a plesne, ale aj vodný kameň, ktorý spôsobuje v postihnutom mieste nechcené praskliny a otvory. Tesnenie sa poškodí a neplní svoju funkciu a práčka je odstavená z prevádzky.
Pozor na kovové časti oblečenia
Aby ste sa vyhli problémom s práčkou a zvýšili jej životnosť na maximum, mali by ste si dávať pozor aj na veci, ktoré v nej periete. Kostice z podprseniek sú najčastejším problémom, preto si ich vždy prekontrolujte, prípadne ich perte v špeciálnom perforovanom puzdre, ktoré si v bežnom obchode kúpite za smiešnu sumu.
Tajný nepriateľ práčky
Pri výrobe zimných vrchných odevov sa zvyčajne používajú masívne zipsy, pretože inak by ako tenké upevňovacie prvky veľmi rýchlo zlyhali. Okrem toho, masívne zipsy sú v móde a často hrajú aj dekoratívnu úlohu.
Ale pri opakovaných a dlhotrvajúcich otáčkach bubna stroja, a najmä pri žmýkaní, môže toto masívne príslušenstvo zimných odevov vašu práčku poškodiť, alebo ju nadobro odstaviť. To však neznamená, že zimné bundy nemôžete prať. Stačí ich otočiť na ruby – smerom von.
Vynikajúci vrah mikroorganizmov, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach
Ak si všimnete, že v procese vypnutého stavu z vašej práčky vychádza nepríjemný zápach, potom to na 99,9 % znamená, že existuje forma, ktorá nie je pre oko viditeľná.
A kyselina citrónová s ňou dokonale zatočí. Postačí vám dať jeden štandardný balíček kyseliny citrónovej do priestoru pre prášok alebo priamo do bubna stroja. Dôležité upozornenie. Rolovanie bubna s kyselinou citrónovou by sa malo vykonávať pri veľmi vysokej teplote vody, 30 stupňov určite nestačí. Vyberte si program s režimom, ktorý predpokladá teplotu vody nie nižšiu ako 70 stupňov.
Platí to aj vtedy, ak často periete iba pri 30 stupňoch, vaša práčka sa potom stane hniezdom baktérií.
Dvere práčky by mali byť vždy otvorené
Je to ideálny spôsob, ako zabezpečiť režim ventilácie pre práčku v období medzi umývaním a vypnutým stavom. Faktom je, že po umytí zostáva vlhkosť v najrôznejších a veľmi ťažko dostupných miestach vo vnútri bubna. Ale pretože bubon je vyrobený z kovu, vlhkosť sa ľahko odparí len vtedy, ak nezatvoríte utesnené dvere práčky.
Chráňte si svoju práčku aj vy, pretože nejde o lacné zariadenie, ktoré k svojmu životu potrebujeme takmer každý jeden deň. Veď čistota je základ života!