6 dôležitých tipov pri kúpe nového bývania

0 163

Investícia do vlastného bývania je pre väčšinu ľudí jednou z najväčších investícií v  živote. Pochopiteľne sa s ňou spája aj veľa starostí a možných problémov, ktoré mnohým nedajú spávať. Na čo konkrétne si dať pozor pri kúpe bytu či domu? Naozaj je všetko len o peniazoch a hypotéke? Ako odpoveď na tieto otázky vám v prinášame zopár tipov, ako sa pri kúpe moderného bývania vyhnúť možným komplikáciám a získať tak vysnívanú nehnuteľnosť presne podľa vašich predstáv.  

Často je veľmi náročné nájsť ideálny byt, ktorý bude vyhovovať po všetkých stránkach. Nie každý má to šťastie nájsť si pre seba vhodné bývanie a zmestiť sa pritom do vyčleneného finančného stropu. Preto je veľmi dôležité ešte pred samotnou kúpou zvážiť niekoľko vecí, ktoré vám pomôžu celý proces hľadania a následného získania nehnuteľnosti zjednodušiť. Nezabúdajte, že nejde o žiadnu maličkosť, ale v mnohých prípadoch o celoživotnú záležitosť. Ako teda postupovať?   

Stanovte si sumu, ktorú ste do bývania ochotní investovať

Ako prvé si stanovte svoj finančný strop, nielen na samotnú kúpu nehnuteľnosti, ale aj na jej prípadnú rekonštrukciu. Ak nepatríte medzi to menšie percento ľudí, ktorí môžu využiť výlučne vlastné zdroje, zrejme sa vám bude hodiť návšteva finančného poradcu či banky, ktorý vám prezradia, na akú hypotéku či úver na bývanie máte nárok na základe vášho príjmu.

Takto sa rýchlo dostanete do obrazu, nad ktorými bytmi či domami má význam premýšľať a ktoré sú už nad vaše finančné možnosti. Avšak nezabudnite si nechať aj menšiu finančnú rezervu – nikdy neviete, aké prípadné ďalšie opravy budete musieť do budúcna realizovať. Nie vždy sa problém podarí odhaliť pri prehliadke pred kúpou a príde sa naň až vtedy, čo ste sa už v byte zabývali. 

Vyberte si vhodné miesto

Lokalita je samozrejme jedno z hlavných kritérií, ktoré by ste mali pri kúpe nehnuteľnosti zvažovať. Napríklad ste mladá rodina? V tom prípade je pre vás najvhodnejšia lokalita so škôlkou či základnou školou v blízkosti, detským ihriskom, supermarketom a podobne. Jednoducho čím lepšia občianska vybavenosť, tým lepšie.

Každého z nás isto poteší aj výhľad na pekné okolie či blízkosť prírody. Dôležitý je tiež dostatok možností využitia voľného času. Je možné, že zo začiatku na to nebudete prihliadať, no postupom času ich nedostatok vám začne prekážať. Nikto predsa nechodí rád za svojimi záľubami príliš ďaleko. 

Realitná kancelária vás ušetrí mnohých problémov

Možno si niekto povie, že realitka nadhodnotí cenu nehnuteľnosti a že celú kúpu bývania zvládnete aj bez nej. A tak si vyhľadáte na internete predaj bytu / domu bez realitky. Vo väčšine prípadov je však realitná kancelária nanajvýš potrebným pomocníkom, bez ktorého je zaobstaranie nehnuteľnosti náročná a dokonca nebezpečná cesta.

Realitná kancelária je totiž zárukou,že celý proces prebehne hladko, rýchlo a bez zbytočných komplikácií. Existuje mnoho realitných odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami, ktorí vám s kúpou vlastného bývania dokážu pomôcť rýchlo a na vysokej profesionálnej úrovni. Navyše majú služby také široké, že pokryjú aj vaše ďalšie prípadné požiadavky.

Jednou z nich je aj realitná kancelária Amazon Real Studio Košice s vyše 20-ročnými skúsenosťami na trhu. Táto realitka ponúka komplexné služby pre všetkých, ktorí majú záujem o kvalitné bývanie. Svojim klientom okrem výberu a vyhľadávania nehnuteľností poskytuje aj právny servis, možnosť presťahovania či služby interiérového dizajnu pre zariaďovanie novej nehnuteľnosti. 

Využite služieb advokátskej kancelárie

Máte nejaký dôvod, kvôli ktorému ste sa rozhodli pre kúpu bytu bez realitky? Zrejme Vám budú nápomocné právne služby schopnej advokátskej kancelárie, ktorá vám pomôže hneď v niekoľkých prípadoch.

Schopný právnik vám skontroluje zmluvy, a to najmä kúpno-predajnú zmluvu. V prípade predaja bytu bez realitky môže byť táto zmluva všelijako sformulovaná a vy môžete skončiť s veľkým problémom, ak si ju pozorne nepreštudujete a nerozumiete jej dôkladne.

Právnik vám poradí aj v zložitejších situáciách, ktoré nastávajú pri kúpe nehnuteľnosti, napríklad ak je na nehnuteľnosť uvalené bremeno, prípadne predávajúca strana nedodržuje svoje povinnosti.

Skontrolujte si svoj vybraný byt

Pokiaľ ste si už našli vhodný byt, ktorý spĺňa vaše požiadavky, urobíte dobre, ak si ho po všetkých stránkach preveríte a skontrolujete každú maličkosť. Aj drobnosť môže v budúcnosti robiť veľké problémy. Treba si všímať nielen veci viditeľné na prvý pohľad, ale musíte zohľadniť aj samotné technické parametre bytu. Tiež neprehliadnite pleseň, ktorá je spôsobená nadmernou vlhkosťou. Po zdravotnej i estetickej stránke sa tak vyvarujete veľkým problémom.

Rovnako nezabudnite preveriť právny stav nehnuteľnosti, je veľmi dôležité vedieť, či kupujete nehnuteľnosť od pravého majiteľa a či náhodou nie je zaťažená nejakým vecným bremenom.

Preverte si dom, v ktorom budete bývať

Aj v prípade domu platia podobné pravidlá kontroly nehnuteľnosti, aké sme zmienili vyššie, no je potrebné zohľadniť aj ďalšiu vec. Tou je predovšetkým preverenie si susedských vzťahov, ktoré v okolí domu panujú. Všetci predsa chceme pokojné a bezproblémové spolunažívanie. Možno tak získate aj pomocnú ruku pri sťahovaní.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.